Абадан

Тази статия е за града в Иран. За шахрестана вижте Абадан (шахрестан). За острова вижте Абадан (остров).

Абадан
آبادان
— град —
30.3392° с. ш. 48.3042° и. д.
Абадан
Страна Иран
ПровинцияХузестан
ШахрестанАбадан
БахшЦентрален бахш
Надм. височина3 m
Население217 988 души (2006)
КметМахмуд Реза Шираз[1]
Телефонен код0631
Официален сайтabadan.ir
Абадан в Общомедия

Абадан (на персийски: آبادان) е град в югозападната част на Иран, административен център на шахрестана Абадан в провинция Хузестан. Населението му е около 218 000 души (2006).

Абадан се намира на 3 метра надморска височина на едноименния остров между два ръкава река Шат ал-Араб, на самата граница с Ирак и на 50 километра северно от бреговете на Персийския залив.[2]

Селището и островът, на което е разположен, са известни от Античността под имена като Апхана и Апхадана – с персийското значение на воден пост, заради стратегическото им положение в тогавашното устие на Тигър. По късна псевдоетимология свързва името с арабски военачалник на име Абад ибн Хосайн. Споменава се от Херодот като Аракс.][3]

Абадан остава малко пристанище в устието на Тигър до 1912 година, когато там е завършена първата петролна рафинерия на Англо-персийската нефтена компания. През следващите години градът бързо се разраства като основно пристанище за износ на иранския нефт и един от най-големите нефтопреработвателни центрове в света.

През 80-те години, по време на Ирано-иракската война, намиращият се в зоната на най-активни военни действия 300-хиляден град е почти изцяло разрушен и цялото му население е изселено. След края на войната Абадан бавно се възстановява, отново около подновилата работата си през 90-те години петролна рафинерия.

В града е разположен голям нефтопреработвателен завод, един от най-големите в света. Развити са и нефтохимическата промишленост и износът на нефтени продукти.

Има аерогара на 10 км от града и пристанище за нефтопродукти, достъпно за океански съдове. Има нефтопроводи от Лали, Гечсаран и др.[3]

  1. „صفحه مورد نظر یافت نشد“ // Abadan Municipality. Архивиран от оригинала на 22 февруари 2020. Посетен на 6 май 2022. (на арабски)
  2. wikimapia.org
  3. а б Абада̀н // „Енциклопедия А-Я“. София, БАН, 1974. ISBN 4422/1971. с. 9. (на български)