Армия на Северна Македония

Армия на Северна Македония
Армија на Република Северна Македонија
Видове ВС
Сухопътни войски
Въздушно крило
Специални сили
Ръководство
СедалищеСкопие
ГлавнокомандващГеорге Иванов
Министър на отбранатаСлавянка Петровска
Секретар на МОГоранко Котески
Личен състав
Редовни6 100[1]
Зад граница Афганистан – 157[2]
Мобилизационна възможност532 856 (мъже, 18 – 49 г.)
Годни за военна служба444 247 (мъже, 18 – 49 г.)
Годишен призив14 956 (мъже, 18 – 49 г.)
Призивна възраст18 г.
Финанси
Бюджет230 000 000 $
Процент от БВП2,5%
Чуждестранни доставчици Украйна
 САЩ
 България
 Сърбия
История
Основаване1992
Конфликт в Македония (2001)
Армия на Северна Македония в Общомедия
Македонски военни (първите двама от ляво надясно) тренират с американски военнослужещ за мироопазваща мисия, 2006 г.

Въоръжените сили на Северна Македония са отбранителното звено на страната. Те са сформирани през 1992 година след обявяването на независимостта на страната и изтеглянето на югославските войски от територията ѝ. Македонските въоръжени сили по това време са разполагали единствено с четири повредени танка Т-34 от Втората световна война и съвсем малко преносими оръжия.

Сухопътните войски са най-голямото звено на въоръжените сили. Състоят се от сили за бързо реагиране, сили за поддръжка и стратегически резерв. Силите за бързо реагиране са съставени от 1-ва и 2-ра бригади, както и бронетанков батальон с 31 танка Т-72. Стратегическият резерв има също две бригади – 3-та и 4-та и променлив брой по-малки части. Силите за поддръжка се делят на артилерийска част с 12 установки БМ-21, батальон за ПВО, рота за ЯХБ-разузнаване, сигнален и логистичен батальон, инженерен батальон, разузнавателна рота и жандармерийска рота.

Военновъздушни сили

[редактиране | редактиране на кода]

ВВС на Северна Македония се състоят от въздушно крило и сили за въздушна поддръжка. Въздушното крило включва боен ескадрила, транспортен ескадрон, батальон за ПВО, разузнавателен батальон и отряд за логистична поддръжка.

Военновъздушни сили

[редактиране | редактиране на кода]

Северна Македония отмени наборната служба през 2006 година. Македонската армия е първата в региона, която се състои изцяло от професионални войници.[6]

Конфликт в Македония (2001)

[редактиране | редактиране на кода]

Армията участва усилено в конфликта срещу бунтовниците от Албанската народоосвободителна армия, започнал в началото на 2001 г. Сблъсъците продължават през по-голямата част от годината, въпреки че жертвите и за двете воюващи страни са сведени до няколко дузина, според източници и от двете страни. Конфликтът е разрешен с подписването на Охридското споразумение през август 2001 г.

Война в Афганистан

[редактиране | редактиране на кода]

Северна Македония е изпратила 244 войници в Афганистан като част от ISAF в Афганистан.[7] На 13 септември 2011, македонски сили биват заснети да се сражават заедно с американски войници докато успешно отблъскват талибанска атака в Кабул.

Структура на Армия на Северна Македония 2024