Психология |
Основни клонове |
Приложна наука |
Списък |
Категория |
Афективна неврология е изучаването на неврологичните механизми на емоцията. Това интердисциплинарно поле комбинира неврологията с психологическото изследване на личността, емоцията и настроението.
В по-широк смисъл възприятието се отнася до всички ментални процеси. Но изследването на възприятието исторически е изключило емоцията и се е фокусирало върху неемоционалния процес (като памет, внимание, възприятие, действие, решаване на проблеми и умствена представа) [1]. Като резултат изучаването на неврологичната основа на неемоционалните и съответно емоционалите процеси се развива в две отделни полета: когнитивна неврология и афективна неврология. Разграничението между двете днес се смята за изкуствено в много голяма степен, тъй като двата типа процеси често включват застъпване [2]. И в най-общ смисъл афективната неврология може да бъде наречена и когнитивна неврология на емоциите.
Афектът играе роля по време на процеса на учене. Афективната наврология показва, че дълбоката, емоционална привързаност към предметната област позволява за дълбокото разбиране на материала и за това възниква процес на учене, който се запазва за продължително време [3].
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Affective neuroscience в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |