Въоръжените сили на Беларус представляват армията на Беларус. Състоят се от сухопътни войски и от военновъздушни сили, които са под командването на Министерството на отбраната на Беларус с главнокомандващ министъра на отбраната, Генерал-майор Виктор Хренин. Беларус е континентална държава и няма военноморски флот.
Народна република Беларус, която е просъществувала от 1918 до 1919 година, не е имала възможност да създаде армия за краткото си съществуване, въпреки че са документирани такива намерения.[1]
Въоръжените сили на Република Беларус са формирани основно на базата на разформирования Беларуски военен окръг на Съветската армия, един от най-добре въоръжените в количествено и качествено отношение военни окръзи на Съветския съюз. Висш ръководен орган на беларуските въоръжени сили е Министерството на отбраната на Република Беларус. На негово подчинение са Генералният щаб, два основни вида въоръжени сили, един самостоятелен род войски и две специални категории войски.
МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЕЛАРУС (беларуски: Міністэрства абароны Рэспублікі Беларусь, руски: Министерство обороны Республики Беларусь)
Генерален щаб на Въоръжените сили (беларуски: Генэральнi штаб Ўзброеных Сілаў, руски: Генеральный штаб Вооруженных Сил)
40-а База за охрана, свръзка и обслужване
72-ри Гвардейски обединен учебен център за подофицери и младши специалисти
227-и Огневи полигон
131-ва База за ремонт и съхранение на учебна техника
Сухопътни войски (беларуски: Сухапутныя войскі РБ, руски: Сухопутные войска РБ)
110-и Отделен полк за материално обезпечаване (Борисов)
Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана (беларуски: Вайскова-паветраныя сілы ѝ войскі супрацьпаветранае абароны Беларусі, руски: Военно-воздушные силы и войска ПВО РБ)
Войска за териториална отбрана (беларуски: Войскі тэрытараяльнай абароны, руски: Войска территориальной обороны) – създадена през 2011 г. с планирана мобилизационна численост около 120 000 души.
Въоръжените сили на Беларус са оборудвани най-вече с екипировка и техника от съветския период на страната, наследено от разпадналия се СССР. Голям брой западни военни експерти считат това оборудване вече за твърде остаряло. Основните бойни танкове са от руски тип в разновидностите Т-55, Т-62 и Т-72, бронираните машини са основно МТЛБ, БМП-1, БМП-2 и БМД-1 и руски военни камиони ГАЗ-66 и Камаз-6560.
Военновъздушните сили са оборудвани с бойни самолети МиГ-29, Су-27, бомбардировачи Су-24 и Су-25, както и хеликоптери Ми-8, Ми-24 и полско построени Ми-2.
През декември 2005 г. Беларус закупува 10 тренировъчни самолета Aero L-39 Albatros от Украйна и има планове за закупуване на 18 употребявани Су-30К.