Гутаперчови дървета

Гутаперча
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophytes)
(без ранг):Покритосеменни (Angiosperms)
(без ранг):Еудикоти (eudicots)
(без ранг):Астериди (asterids)
разред:Пиреноцветни (Ericales)
семейство:Сапотови (Sapotaceae)
род:Гутаперча (Palaquium)
Научно наименование
Blanco, 1837
Гутаперча в Общомедия
[ редактиране ]

Гутаперчовите дървета (Palaquium) са род тропически дървета, растящи в Югоизточна Азия и Северна Австралия, от Тайван на юг до Малайския полуостров, и на изток до Соломоновите острови.[1] Най-известният вид от рода е гутаперчовото дърво (Palaquium gutta), чийто изсушен млечен сок първоначално е осигурявал важната гутаперчова суровина, но тя се получава и от други видове гутаперчови дървета, както и от различни растения от семейство Sapotaceae.

Тези дървета са източник на сок, от който след изсушаване се получава твърд, естествено биологично инертен, еластичен, електрически непроводим, термопластичен латекс, наричан гутаперча. Химически тя е политерпен, полимер на изопрена, или полиизопрен,[2] който образува подобен на гума еластомер. Идентичен е по химичен състав на естествения каучук.

Думата „гутаперча“ произлиза от названието на растението на малайски език getah perca: getah се превежда като „смола“, „латекс“, а pertja, percha е старото име на о. Суматра.

Дърветата са високи от 5 до 30 m, и имат до 1 m диаметър на ствола при основата. Листата на растението са вечнозелени, спирално разположени, прости, цели, дълги от 8 до 25 cm, зелени и лъскави отгоре, често жълто или синьозеленикави отдолу.

Съществуват повече от 120 вида от този род.[3] Ето някои от тях: