Екофеминизъм e социалното и политическо движение, което сочи към съществуването на значителни общи основания между енвайрънментализма и феминизма [1], с някои течения свързващи дълбоката екология и феминизма[2]. Екофеминистките твърдят, че има силен паралел, съществуващ между мъжкото потисничество и подчинението на жените в семействата и обществото, и деградирането на природата с едни и същи мъжки модели на поведение, както и едни и същи методи. Те също така изследват пресичането между сексизъм, доминация над природата, расизъм и други характеристики на социалното неравенство. В някои от настоящите си работи екофеминистките твърдят, че капитализмът и патриархалните системи, които доминират в света разкриват тройната доминация – тази над Третия свят, над жените и над природата. Тази мъжка доминация и експлоатация на жените, на слабо подсигурените като ресурси хора и природа стои в основата на екофеминизма и екофеминисткия анализ.
И макар че екофеминизмът е бил набеждаван за мизандрийски, предлагайки патриархалността като корен на всички световни проблеми, всъщност възгледите на екофеминизма върху подтисничеството над малцинствата в Третия свят разпознава не само жени, но включва и повечето мъже, като потиснати.
„ | „Калейдоскопичната леща на екофеминизма включва предпатриархален исторически анализ, прегръщане на духовността и обещание за отправяне на предизвикателство към дискриминацията на база раса, класа, империализъм, пол, възраст, недъзи, животински видове и други форми на подтисничество.“ | “ |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Ecofeminism в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |