Златното око

Тази статия е за американския филм от 1995. За фестивала в Попово вижте Златното око (фестивал).

Златното око
РежисьориМайкъл Кембъл
ПродуцентиБарбара Броколи
Том Певснър
Антъни Уей
Майкъл Г. Уилсън
СценаристиДжефри Кейн
Брус Фейрстейн
Базиран наДжеймс Бонд“ от Иън Флеминг
В ролитеПиърс Броснан
Шон Бийн
Изабела Скорупко
Фамке Янсен
Готфрид Джон
МузикаЕрик Сера
РазпространителМетро-Голдуин-Майер
Юнайтед Артистс
Жанрекшън
Премиера17 декември 1995 г.
(САЩ)
Времетраене130 минути
СтранаВеликобритания
САЩ
Езиканглийски
Бюджет60 млн. щ.д.
Приходи352,194 млн. щ.д.[1]
Хронология
Упълномощен да убива (Licence to Kill) 1989 г.
Винаги ще има утре (Tomorrow Never Dies) 1997 г.
Външни препратки
Официален сайт
IMDb Allmovie
Златното око в Общомедия

„Златното око“, излязъл през 1995 г., е седемнадесетият филм от шпионската поредица за британския агент 007 Джеймс Бонд. Това е първият филм, в който ролята на известния герой е поверена на Пиърс Броснан. За разлика от предишните това е първият 007 филм, който не е по някой от романите на създателя на героя Иън Флеминг. Историята е написана от Майкъл Франс (Michael France).

По време на „студената война“ Джеймс Бонд заедно с агент 006 на МИ-6 Алек Тревелиан подготвят саботаж на съветска фабрика за производство на химическо оръжие. Британските агенти са нападнати от полковник Аркадий Урумов. В резултат на това Тревелиан е убит от Урумов, но Бонд успява да си изпълни задачата и да избяга.

След разпадането на Съветския съюз една от руските радарни станции „Северная“ в Сибир е разрушена от едно уникално оръжие – системата „Златното око“, която с помощта на мощен електромагнитен импулс от спътници в космоса унищожава всички електронни системи в радиус от десетки километри във всяка точка на света. От името на „M“ Бонд започва да разследва този авариен инцидент.

Скоро става ясно, че ръководителят е дългогодишния враг на Бонд – Аркадий Урумов, който се станал генерал и командир на руските космически сили. Генерал Урумов и загадъчният лидер на „Янус“, лидер на бандата от Санкт Петербург, планират да ударят Лондон чрез спътниковата система „Златното око“, за да предизвикат финансов катаклизъм. Но Джеймс Бонд и руската програмистка Наталия Симонова се опитват да спрат злодеите…

Край на разкриващата сюжета част.
Актьор Роля
Пиърс Броснан Джеймс Бонд
Шон Бийн Алек Тревелиан, агент 006 на МИ-6
Изабела Скорупко Наталия Симонова, руска програмистка от станция „Северная“
Готфрид Йон генерал Аркадий Урумов, ръководител на космическите сили на Русия
Фамке Янсен Ксения Онотоп, бодигард и личен пилот на генерал Урумов
Джо Дон Бейкер Джак Вайд, агент на ЦРУ, работещ в Санкт Петербург
Джуди Денч „М“, шефът на МИ-6
Саманта Бонд мис Мънипени, секретарка на „М“
Десмонд Левелин „Q“, началник на техническия отдел на МИ-6, създател на много невероятни устройства за агент 007
Роби Колтрейн Валентин Жуковски, бивш служител на КГБ, криминален бизнесмен, която помага на Бонд
Алън Къминг Борис Гришенко, руски програмист от станция „Северная“
Чеки Карио Дмитрий Мишкин, министър на отбраната на Русия
Мини Драйвър Ирина, певица в клуба, любовница на Валентин Жуковски

„Заглавната“ песен за филма е написана от Боно и „Едж“. Песента е изпълнена от Тина Търнър. В същото време е предложено да напише песен и на шведската група „Ace Of Base“, но по-късно лидерите на групата излизат от този проект. Те предполагат, че филмът ще бъде провал, което може да се отрази неблагоприятно на имиджа на групата.

Саундтракът към филма е написан от френския композитор Ерик Сера. Почти всички песни във филма са нови, но песента „The Experience of Love“, звучаща към надписите на филма, е написана от Сера година по-рано. Композиторът я е написал за филма на Люк БесонЛеон“. Въпреки очевидния успех на заглавната песен, музикалните критици реагират към включването ѝ в „Златното око“ разнопосочно.

Барбара Броколи, продуцент на филма, първоначално предлага за композитор на музиката Джон Бари, но той отказва.

  • Заглавието на филма всъщност е името на вилата на Флеминг в Ямайка. Писателят живее и работи там в периода 1952 – 1964 г. [2]
  • Освен „новият“ Джеймс Бонд, в ролята на „М“ вече не е Робърт Браун, а Джуди Денч. „Шеф“ на МИ-6 става за първи път жена.
  • В ролята на „тайна база на „Янус“ в „Куба“ е заснета обсерваторията Аресибо, разположена в Пуерто Рико.
  • Към края на филма на екрана на компютъра може да се види надписа Pevsner „Commerzbank GmBH“ (Търговска банка Певснър). Том Певснър е изпълнителен продуцент на филма.
  • Това е последният филм на Албърт Броколи, постоянен продуцент на „бондиана“. Седем месеца след излизането на „Златното око“ на екраните Броколи умира. Задължението на „основен продуцент“ преминава в дъщерята му Барбара и Майкъл Уилсън, доведен син на Албърт Броколи.
  • През април 1994 г., Тимъти Долтън окончателно напуска „бондиана“ и отново се повдигна въпросът за кандидатурата на „Джеймс Бонд“. Създателите на филма преговарят с Пиърс Броснан, Мел Гибсън и Лиъм Нийсън, и в крайна сметка е одобрена кандидатурата на Броснан. Той участва в „бондиана“ 8 години след първата му кандидатура. Тъй като бюджетът на филма е ограничен (около 60 милиона долара), решаваща роля изиграва факта, че хонорарът на Броснан е много минимален – само 1,2 милиона. (За справка, за последния му филм от „бондиана“ актьорът получава 16,5 милиона).
  • Първоначално режисьор на филма е решено да бъде Джон Ву, но той отказва предложението на продуцентите на „бондиана“. За режисьор е одобрен Мартин Кемпбъл. След 11 години той ще снима друг филм за приключенията на Бонд – „Казино Роял“.
  • Във филма за първи път е показан реален офис на МИ-6 в Лондон.
  • Това е първият филм от „бондиана“, в който се използва компютърна графика.
  • Скокът на Бонд от върха на язовирната стена, за който се предполага, че се намира в Архангелска област в непосредствена близост до „химическа фабрика“, всъщност е бил заснет в Швейцария, на язовир край Локарно.
  • Преследването на Бонд върху танка Т-55 на „по улиците на Санкт Петербург“, придружен от разрушаването на „историческите“ сгради и паметници, е осъществено в хиподрума „Epsom Downs“ в Лондон. Филмовите декори успяват да възпроизведат доста точно историческия център на града. Но някои сцени (например преминаването по дигата на Нева) наистина са заснети в Санкт Петербург. За да не се навреди на настилката, на веригите на танка са поставени специални гумени уплътнения.
  • В ролята на устойчивия на електромагнитни импулси хеликоптер „Тигър“ се „снима“ най-новият реален хеликоптер „Eurocopter Tiger“, предоставен от правителството на Франция.
  • В този филм има „нова мис Мънипени“. Актрисата Керолайн Блис „предава длъжността“ на Саманта Бонд.
  • „Кола на Бонд“ е първата автомобилна марка BMW – BMW Z3, а „часовникът на Бонд“ е часовник „Омега“.
  1. Box Office Mojo. Посетен на 7 март 2019 г.
  2. Любопитни факти в Imdb