Клапа

Мъжки състав

Клапа е традиционна за Хърватия многогласна акапелна форма на пеене, произлизаща от южните, най-вече крайбрежни и островни части на страната. Като такава води корените си от църковното пеене.[1] Клапското пеене влиза в Списъка с образци на нематериалното наследство на ЮНЕСКО през 2012 г.[2]

Думата „клапа“ се превежда като „група приятели“. Основни теми в песните са за любовта, виното, родината и морето. Важни елементи са хармонията и мелодията, докато ритъмът рядко е от голямо значение.

Клапа съставът се състои от първи тенор, втори тенор, баритон и бас. Възможно е в един състав всички гласове да се срещат по два пъти, като изключим първия тенор. Обикновено се състои от не повече от дванадесет певци. Популярността на женските клапа състави нараства в последно време. Мъжки и женски състави не се смесват.

Пее се на няколко гласа, без музикален съпровод (акапелно). Песента повежда най-високият глас, а по-късно се включват и останалите певци (пеещи едновременно с него).

Женски състав


Макар и акапелна музика, в някои случаи е възможно за фон да служи китара или мандолина. По-рядко се срещат и синтезатори, често използвани за симулация на ударни инструменти.

Днес състави се сформират както в градове, така и в села. Клапа традицията е жива; композират се много нови песни и се провеждат редица фестивали. Фестивалът на далматинските клапи в Омиш е най-известният такъв и има дълги традиции.[3] Една от най-успешните тамошни групи е клапа „Шуфит“, печелила фестивала три поредни години (2006 – 2008). Много млади хора от Далмация ценят високо тази форма на пеене и пеят, когато се събират на една маса. Не е необикновено вечерта по хърватските улици да се носят гласовете на любителски състави.

През 2013 г. Хърватия избира клапа състав, който да представи страната на песенния конкурс „Евровизия“. Името му е „Клапа с мора“, а песента – „Mižerja“ (Печал). Съставът е сформиран от шестима изпълнители, подбрани от маестро Моймир Чачия и идващи от други пет състава.[4]

  1. ((en)) Йошко Чалета. Klapa Singing, a Traditional Folk Phenomenon of Dalmatia // Narodna umjetnost: Croatian Journal of Ethnology and Folklore Research 34. Загреб, Институт за етнология и фолклористика, април 1997. Посетен на 5 август 2013.
  2. ((en)) Официален сайт на ЮНЕСКО. Klapa multipart singing of Dalmatia, southern Croatia.
  3. ((hr)) ((en)) Официален сайт Архив на оригинала от 2009-12-01 в Wayback Machine. на Фестивала на далматинските клапи в Омиш.
  4. ((en)) Официален сайт на Песенния конкурс „Евровизия“. Mižerja to be the Croatian entry in Malmö.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Klapa в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​