Пагода

Пагодата Kek Lok Si в Пенанг, Малайзия с означения на архитектурните стилове на етажите

Пагодата (португалско произношение; на санскрит: भगवत्, бхагават – свещен, славен; на японски: , то; на китайски: 寶塔, бао-та – кула на съкровища) е будистка или по-рядко индуистка постройка, обикновено с религиозно-култов характер.

Представлява кула, обикновено многоетажна, със стрехи, често извити, по етажите.

Счита се, че първите пагоди се появяват най-напред в Непал[1], след това се разпространяват в Източна и Южна Азия. Прототип на непалската пагода е будистката ступа, която в страните с Тхеравада будизъм и до днес се нарича пагода, докато в другите страни пагодите и ступите се различават едни от други.

В Тайланд, Мианмар, Шри Ланка, Лаос, Камбоджа пагоди се наричат будистки ступи, представляващи често хранилища на свещени предмети или мемориални комплекси.

В Непал, Северна Индия, Китай, Корея, Япония, Виетнам, Индонезия, а също в западни страни, пагоди се наричат многоетажни кули, използвани и като храмове.

Във формата на пагода в Непал се строят също и индуистки храмове.

  1. The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. Columbia University Press
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Пагода“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​