Спата

Тази статия е за оръжието. За града вижте Спата, Източна Атика.

Тази статия е за оръжието. За албанската династия вижте Спани (феодална фамилия).

Спата
Spatha
Съвременна възстановка на лангобардска спата, Бергамо
Информация
ВидХладно оръжие
ТипМеч
ПроизходДревен Рим
Арсенал Келти,
Римски легион
ПериодАнтичност, Ранно средновековие
РазпространениеЕвропа
Широчина на острието43 – 61 см
Дължина на острието710 – 810 см
Обща дължина750 – 1000 см
Спата в Общомедия

Спата (на гръцки: σπάθα; на латински: spatha[1]) е прав дълъг меч с размер от 0.75 до 1 м, използван на територията на Римската империя между I и VI век. Счита се за предшественик на по-късните прави мечове, като каролингския меч[2] и по-късните романски и рицарски меч. Болшинството археологически находки на това оръжие са направени е пограничните римски райони на днешна Британия и Германия.

Спата е използвана за военни действия и гладиаторски борби. Първите цитирания (Плиний Стари, Луций Аней Сенека[3]) посочват спатата като оръжие на келтските и германските спомагателни войски. По-късно тя става оръжие на тежковъоръжената пехота[4] и преминава на левия хълбок, докато гладиусът остава като спомагателно оръжие за леката пехота[5]. Постепенно спатата е заимствана и от кавалерията заради обсега си, като кавалерийската спата е със заоблен връх като превенция от самонараняване на ездача или коня, а е използвана само за посичащи удари от седло.

Произход и разпространение

[редактиране | редактиране на кода]

Думата е заемка в латинския от дорийския гръцки език и означава „широко острие“.[6]. Не е споменавана в Омировия елински гръцки, но при Алкей Митиленски (VI век пр.н.е.)[7] и Теофраст (IV век пр.н.е).[8] се появява за обозначаване на мечове от Желязната епоха. В съвременните романски езици производни на думата се използват за обозначаване на меч. В българския език спатия е един от четирите цвята при игра на карти и често се асоциира с война.

Много точна представа за мястото на спатата в терминологията на военното дело дава цитат на Тацит, датиращ от времето на Принципата.

Кралят на бритите Каратак, разбунтувал се, се намери в капан на скалистия хълм с гладиите на легионерите отпред и спатите на ауксилариите отзад.

[9]

Спата е използвана трайно в армията на Източната римска империя, а Спатарий (на латински: σπαθάριος, мечоносец), е дворцова титла от среден разряд. По-късни официални титли като протоспатарий, спатарокандидат, спатарокубикуларий са запазени за евнуси. Един от най-известните дворцови спатарокандидати Харалд Хардрада[10]. През 1858 в Нидам, Дания е открито древно скривалище с 90 меча, класифицирани като римски спати. Счита се, че подобни оръжия са източник на легендата за меча на Беоулф [11].

  1. spatha, Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary, on Perseus Digital Library
  2. freywild.ch, архив на оригинала от 8 май 2005, https://web.archive.org/web/20050508184437/http://freywild.ch/otto.html, посетен на 6 ноември 2015 
  3. An interactive Latin dictionary, Lewis & Short, based on Andrews
  4. Vegetius, Roman military personal equipment
  5. Lesley Adkins, Roy A. Adkins, Handbook to life in ancient Rome, Oxford University Press, 1998, ISBN 978-0-19-512332-6, p. 87.
  6. σπάθη, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus Digital Library
  7. „Χαλκίδικαι σπάθαι“ (Chalcidian spathai), Alcaeus, 15.6
  8. Theophrastus, Characters, 25.4, original Greek text, on Perseus Digital Library
  9. Annales 12.35.
  10. Кекавмен, Стратегикон, „Oration of Admonition to an Emperor“, para. 81
  11. A professional site may be found at das Nydam Moor Архив на оригинала от 2016-03-13 в Wayback Machine..
  • Ewart Oakeshott, The Archaeology of Weapons, Barnes & Noble, 1994, ISBN 1-56619-596-9. The book was copyrighted in 1960.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Spatha в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​