Финанси (на латински: financia – наличност, доход) е съвкупност от икономически отношения в процесите на формиране, разпределение и използване на централизираните и децентрализираните фондове за парични средства. В ежедневието думата финанси се използва като синоним на пари, и по-точно – на ликвидни парични средства.[1] Ключова дума в сферата на финансите е бюджетът. Глаголът „финансирам“ означава снабдявам с пари. Съществува и научна дисциплина финанси, която се занимава с изследването и изучаването на процесите и принципите в областта на финансите.
С други думи, финансите служат за разпределение и преразпределение на съвкупния обществен продукт и националния доход, и за формиране и използване на бюджети с цел задоволяване на определени човешки потребности.
Финансите е наука и изкуство за употреба на финансите. Финансите са паричните отношения, свързани с управлението на приходите и разходите на различните институции.
Видове финанси:
В английския език finance като синоним на „управление на средства“ се появява през 1770 г. Ок. 1400 г. се използва със значението на „край“, а от средата на ХV век, под френско влияние, и със значение на „изплащане на дълг“, а към края на ХV век и със значение на „данъчно облагане“. В английския думата навлиза от среднофренския език.
В множествено число се използва и като синоним на парични средства: Предприятието се нуждае от финанси.
Финансовите институции осъществяват всички тези дейности по управление на приходи и разходи.
Те могат да се разделят на кредитни и некредитни финансови институции. От своя страна кредитните се делят на банкови кредитни и небанкови кредитни институции. Некредитните финансови институции включват участниците на капиталовия пазар, различни от кредитните институции, участниците на застрахователния и здравноосигурителния пазар и участниците на осигурителния пазар.
Информационните технологии във финансите позволяват дейности като борсовата търговия да се електронизират изцяло, а обработката на информация за нуждите на управленските решения в предприятието да се основава на бърз и точен анализ на данните за дейността на предприятието.
Направления:
![]() |
Книга: Финанси (на английски) |
Книги в Уикипедия са колекции от статии, които могат да бъдат свалени и принтени. |
|
|