За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: форматиране. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
OpenGL ЕS (за вградени системи) спада към OpenGL 3D graphics application programming interface разработен за въвеждащите устройства, като мобилните телефони и конзоли. OpenGL се ръководи от технологията consortium от Khronos Group Inc.
Съществуват няколко версии на OpenGl ES. Версиите на OpenGL 1.0 и 1.1 имат common и common lite пакети, разликата между тях е, че common lite пакета поддържа само fixed-point вместо floating point поддръжка на данни, а common пакета поддържа и двата вида.
Със същата функционалност както при OpenGL API и добавена малко повече. Две от другите важни промени между OpenGL ES и OpenGL са премахването на glBegin...glEnd и представянето на fixed-point данни.
Добавя към OpenGL ES 1.0 функционалност, като представя допълнителни черти, като поддръжка на multitexture и по-добра поддръжка на multitexture, автоматично генериране на mipmap и по-добър контрол над point rendering.
Публично издаден през март 2007 г. Игрите изглеждат още по-красиви и позволява на разработчиците да ги правят и с по усложнени 3d графични енджини. Единственият проблем е, че OpenGL ES 2.0 не е обратно съвместим с OpenGL ES 1.1.
Публично издаден през август 2012 г. OpenGL ES 3.0 е обратно съвместим с OpenGL ES 2.0. Шейдърният език GLSL ES е обновен, като е добавена пълна поддръжка на 32-битовите операции с цяло число и плаваща запетая.