United Buddy Bears (Buddy-мечката) е двуметрова, индивидуално изрисувана мечешка скулптура.
С Buddy-мечките се адаптира една идея, която вече е успешно реализирана в други метрополии, като например Cow-Parade в Ню Йорк.
На много обществени места по улиците и площадите на Берлин през 2001 г. са поставени 350 мечки. Много от тези мечки са продадени на търгове в полза на организации за подпомагане на деца. Това трябвало да е еднократно действие. Но тъй като този символ бил приет много добре от берлинчани и туристите, Сенатът на Берлин удължава кампанията няколко пъти, и от 2010-те години тя работи без ограничения. Много от мечките вече не са в Берлин. Общо са произведени почти 2000 мечки (към май 2017 г.), като 1600 от тях – извън Берлин и Бранденбург.
През 2002 г. бе реализирана една последваща идея: бе създадено Общество на посланиците на United Buddy Bears за мирно съжителство и съседство.
Негови членове са около 140 скулптури на Buddy-мечки, чиято мисия е да пропагандират толерантност и разбирателство между народите, културите и религиите. Всяка от United Buddy Bears представлява една от признатите от Обединените нации страни и е била художествено оформена от художник от съответната страна.
Изложбите на „United Buddy Bears“ вече са представени на пет континента на 35 места с общо над 45 милиона посетители, включително:
По правило изложбите се откриват под патронажа на посланиците на UNICEF, Джеки Чан[16], Кристиане Хьорбигер, Кен Дан, Миа Фароу[17]), както и на кметовете на съответните градове.
Под мотото: „Трябва да се опознаем по-добре, тогава ще можем да се разбираме по-добре, да си имаме по-голямо доверие и да живеем по-добре заедно“ (на английски: We have to get to know each other better, it makes us understand one another better, trust each other more, and live together more peacefully) инициаторите на проекта, Ева и Клаус Херлиц, се опитват да накарат хората да се замислят за мирното съжителство и съседство. По тази причина 140-те Buddy-мечки много символично са застанали ръка за ръка. Обикновено те са разположени в кръг от 180 м, наричан от организаторите The art of Tolerance (Изкуството за толерантност).
Символиката, че хората по целия свят трябва да бъдат „ръка за ръка“, както показват United Buddy Bears хванати в кръг, бе приветствана с радост в много градове по петте континента.
Големи държави, малки държави, бедни страни, богати страни – си подават равноправно ръка един на друг. По този начин понятията международно разбирателство и толерантност се изпълват с живот.
На всяка експозиция мечките стоят рамо до рамо според реда на азбуката на съответната страна, така че, от град на град – в зависимост от езика – се получава различна картина.
Много преди експозицията да дойде в Южна Корея, двама художници с разрешение на правителството им пътуваха от Северна Корея (през Пекин) до Германия, за да оформят една мечка за своята страна. По този начин бе възможно за първи път в Сеул, Южна и Северна Корея да застанат „ръка за ръка“ един до друг.
Всички страни в арабския свят бяха представени в кръга от 132 страни. Също така, Палестина и Ирак и Иран стояха равноправни – на едно и също ниво – заедно с всички други държави.
Германското посолство в Северна Корея имаше идеята да проведе експозицията в центъра на Пхенян. Това беше първата изложба, която идваше от чужбина и в същото време първата, която бе свободно достъпна за всеки в Северна Корея.[18]
Проявите около мечките и помощта за нуждаещите се деца са станали едно неразделно цяло. Чрез дарения и търгове на Buddy-мечки са събрани (до края на 2023 г.) над 2,5 милиона евро за УНИЦЕФ и различни локални организации за подпомагане на деца.