Аргеи (на латински: Argei) е религиозен празник (култ) в Древен Рим, който се празнува на 16 март и 17 март и 14 май или 15 май.
Аргеи е името на сламените кукли (от гръцки: Ἀργεῖος) и на 27 станции („Sacellae“), където сламените кукли са депонирани от 17 март до 14 май. Накрая тези сламени кукли са хвърляни в Тибър на моста Pons sublicius, най-старият мост на Рим.
27-те станции (sacraria Argeorum) са се намирали на сервианските градски граници.[1][2] Тези сламените кукли (чучела) за ритула трябвало да прочистят града от вредни изпарения.
На главните празненства на 14 май под ръководството на Понтифекс максимус (върховния жрец) и Рекс Сакрорум (сакралния цар), Сенатът и най-знатните свещенически ордени, весталките и преторите събират куклите в тържествена процесия от станциите. След това те маршируват тържествено към Тибър на мост Сублиций (Pons sublicius), където са осветени отново на статуя на Сатурн и от весталките са хвърляни в реката. Flaminica Dialis тогава, с несресана и ненакичена коса, оплаква всяка отделна сламена кукла, все едно че е човек.[3]
|