Басейн Калорис

Басейн Калорис
Басейна Калорис фотографиран от Маринър 10
Информация
31.65° с. ш. -198.02° и. д.
Басейн Калорис
Позиция на кратера на картата на Меркурий
ПланетаМеркурий
Типметеоритен
Диаметър1550 км
Наименован наот латински „топлина“
Басейн Калорис в Общомедия

Басейнът Калорис е ударен кратер на Меркурий с диаметър 1350 км и един от най-големите ударни басейни в Слънчевата система. Калорис на латински език означава „топлина“ и е наименуван така, защото Слънцето почти се надвесва над него всеки втори път, когато Меркурий премине през перихелия. Кратерът е заобиколен от пръстен от планини с височина около два километра.

Басейнът Калорис е открит на снимките, направени от Маринър 10 през 1974 г. Разположен е на терминатора – линията, разделяща дневната и нощната страна на планетата – сондата отминава „Калорис“ и така половината от кратера никога не е фотографирана.

Диаметърът на басейна е около 1350 км (810 мили) и пръстеновидно е ограден от планини с височина два км. Отвътре дъното му е покрито с лава. Извън стените на кратера има изхвърлен материал от удара, който се разстила на 1000 км във формата на концентрични кръгове.

Небесните тела във вътрешната Слънчева система търпят тежки бомбардировки от големи късове скала през първите няколко милиарда години от формирането на самата система. Ударът, създал Калорис, е бил след приключването на най-тежките бомбардировки.