Част от серията статии за |
Будизъм |
---|
Основни фигури |
Будизъм по страна и регион |
Школи |
Текстове и основни понятия |
Портал Будизъм История на Будизма |
В будизма бодхисатва (санскрит: बोधिसत्त्व, бодхисатва; пали: बोधिसत्त, бодхисатта) се превежда както като просветлено (бодхи) отношение (саттва), а също и същество на просветлението и означава „героично-мислещ човек (сатва) за просветление (бодхи)“. Бодхисатва на пали понякога се превежда и като „същество на мъдростта“,[1] въпреки че в съвременните публикации, по-специално в тантрическите произведения, този термин е запазен повече като термина джнанасатва („осъзнато същество“; тиб. ཡེ་ཤེས་སེམས་དཔའ་་). Традиционно това е всеки, който подтикван от огромно съчувствие поражда в ума си Бодхичита, която е непоколебимото решение да станеш Буда за доброто на всички чувстващи същества.[2] Будите винаги показват целта, а бодхисатвите показват пътя до нея.
Терминът „бодхисатта“ на езика пали е бил използван от Буда и впоследствие записан в Пали Канона. В него Буда говори за себе си в предишните си животи и последния си живот като младеж преди момента на своето просветление, като употребява фразата „когато бях непросветлен бодхисатта...“. Следователно терминът означава същество, което а „на границата с просветлението“, с други думи, това е човек, чиято цел е да бъде напълно просветлен. В Пали Канона „бодхисатта“ е описан като някой, който е все още обект на раждане, смърт, тъга, болести и заблуди. Петстотин от предишните животи на Буда като „бодхисатта“ са включени в историите Джатака.
В Пали Канона Сидхарта Готама обяснява какво е „бодхисатта“ така:[3]
преди духовното ми пробуждане ми, когато бях непробуден бодхисатта, аз бях обект на раждане, търсих това, което беше обект на раждане. Бидейки самият аз обект на старостта...болест... смърт... тъга... оскверняване, аз видях [щастие в] в това, което иначе беше обект на болест... смърт... тъга... и оскверняване.
—Арияпариесана сутта
Майтрея (пали: Меттея) е споменат в Пали канона, но не е назован бодхисатта, а само следващия напълно просветлен Буда, който идва дълго след като ученията на настоящия Буда са напълно изгубени.
В по-късната Тхеравада литература, терминът „бодхисатта“ е използван доста често в прекия си смисъл за някой тръгнал по пътя към освобождение. По-късното предание към коментара също припознава съществуването на два допълнителни типа бодхисати: пачека бодхисата, който в бъдеще ще постигне състояние пачека буда; и савака бодхисата, който ще постигне просветление като ученик на Буда. Различните школи имат различно разбиране както за терминологията, така и за историята. Така например според Тхеравада учителя Бхикшу Бодхи пътят на бодхисатва не е преподаван от Буда.[4]
Тхеравада ученият и бхикшу Валпопа Рахула (Шри Раха Маха Тхера) твърдял, че идеала за бодхисатва е поддържан обичайно като по-висш от този на шравака не само в Махаяна будизма, но също така и в Тхеравада. Освен това, Валпопа цитира надпис от 10 век на краля на Шри Ланка Махинда IV (956 – 972 г.), който вписал сред други примери думите „никой друг освен бодхисатвите няма да бъдат крале на Шри Ланка“[5]
На Запад съществува широко-разпространеното мнение, че бодхисатва идеала на Тхеравада, който Западните страни убедително е отъждествяват с Хинаяна е да станеш Арахант, а на Махаяна е да станеш бодхисатва и накрая да достигнеш състояние на буда. Трябва категорично да се каже, че това е неправилно. Тази идея беше разпространена от толкова много ориенталисти във време, когато будистките учения навлизаха в Западните страни, а тези които приеха идеята без да вземат под внимание бедата в проблема чрез изучаване на текстовете и живите традиции на будистките страни. Но е факт, че Тхеравада и Махаяна единодушно приемат бодхисатва идеала като най-висш.
—Валпопа Рахула, Идеалът за бодхисатва в Будизма
Според Кюнзанг ламе шелунг, бодхисатва може да избере между три пътя да помага на съзнаващите същества в процеса на постигане на просветление и те са:
Според учението на някои тибетски школи (като Тхеравада, но по различни причини), само първият от тези трима бива разпознат. Смята се, че будите остават в света, помагайки на другите същества така, че да няма точка на забавяне. Геше Келсанг Гятсо пише:[6]
Според школата Нингма най-ниското ниво е това на царствения бодхисатва, който на първо място търси своята полза, но който осъзнава, че зависи в голяма степен от неговото царство и поданици. Средното ниво е пътя на лодкаря, който пренася своите пасажери през реката и едновременно, разбира се, пренася и себе си. Най-високото ниво е това на овчаря, който иска да бъде сигурен, че всички негови овце ще пристигнат здрави преди него и поставя тяхното добруване пред собственото си.[7]
Практиката на бодхисатва е тясно свързана с т.нар. Парамити или освобождаващи действия. Обикновено в будистките текстове се говори за Шест парамити, като понякога последната шеста парамита се разглежда като мъдрост, плюс още четири или общо десет парамити. В този случай те се свързват със съответното в Десетте бхуми. Обяснението за Десетте парамити е следното:
Главата за десетте основи в Аватамсака-сутра се отнася за 52 фази. Десетте основи са:
(кит. Гуан Ин, яп. Каннон, тиб. Ченрезиг) – Любящите Очи, Бодхисатва на съчувствието, слушащият плача на света, почитан навсякъде в Махаяна Будизма, популярен и като покровителя на Тибет.
(кит. Веншу, яп. Monju, тиб. Джампел Янг) – Бодхисатва на проницателната осъзнатост и мъдрост.
(кит. Jin Gang Shou, яп.Shukongojin, тиб. Чана Дордже) – или Диамант в Ръка: Силата на всички Буди.
(кит. Di Zang, яп. Джидзо, тиб. Сай Нингпо) – Бодхисатва на адските същества или още Бодхисатва на Великите Обети.
(кит., Xu Kong Zang, яп. Kokuzo) – Бодхисатва на безграничното щастие породено от помагането на безбройни чувстващи същества. Брат близнак на Кшитигарбха.
(кит. Ду Му, тиб. Дьолма) – Жена Бодхисатва, в една или 21 форми, в Тибетския Будизъм. Тя дарява силна воля, яснота, безстрашие и дълъг живот. Също така е проявление на Авалокитешвара.
(яп. Фуген) – Бодхисатва на Дхармата, Самантабхадра е покровител на изучаващите дхарма (будиското учение), въплъщава силата на мъдростта, покровител на будистката практика и медитация.
Бодхисатва, който е извикван да премахва всички обстоятелства, които пречат, и да осигури успешна медитация.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Bodhisattva в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |