Варшавски университет | |
Uniwersytet Warszawski Universitas Varsoviensis | |
Основният кампус | |
Основан | 1816 г. |
---|---|
Вид | държавен |
Финансиране | 1 млрд. и 132 млн. злоти[1] |
Ректор | Марчин Палис |
Преподаватели | 5531 |
Администрация | 7250 (2017) |
Студенти | 42 700 (2018)[2] |
Местоположение | Варшава, Полша |
Членство | Асоциация на европейските университети[3] |
Сдружения | Асоциация на европейските университети |
Сайт | www.uw.edu.pl |
![]() | |
Варшавски университет в Общомедия |
Варшавският университет (на полски: Uniwersytet Warszawski) е най-големият[4] университет в Полша.
В него работят над 5 хил. преподаватели и следват над 50 хил. студенти. Университетът предлага обучение в 37 научни области[4].
Днес Варшавският университет е най-големият[5] и един от двата най-добри университета в Полша. От март 2018 г. университетът е част от Асоциацията 4 EU+ и има статус на европейски университет, придобит след конкурс обявен от Европейската комисия. През октомври 2019 г. печели конкурса в програмата „Инициатива за съвършенство – Изследователски университет“, организиран от Министерство на науката и висшето образование[6].
През 2016 г. университетът заема трето място в Южна и Източна Европа и 96. място в света в ранкинга за изгряващи звезди на науката Index Rising Stars[7]. В международния ранкинг ARWU, наричан шанхайски ранкинг през 2017 г. Варшавският университет се нарежда сред първите 301 – 400 (най-висока позиция от всички полски висши училища), в ранкинга QS World University Rankings през 2018 г. заема позиция между 411 – 420[8]. В шанхайския ранкинг по направления през 2018 г. са класирани 10 от дисциплините водени във Варшавския университет. Най-високо са оценени (на места между 51. и 75. В световна скала) математика и физика.
В ранкинга на висшите училища „Перспектива“ Варшавският университет всяка година заема едно от първите две места в страната.
Научните работници в университета са получили 14 от 28 финансирания на полски проекти, предоставяни в най-престижните европейски конкурси за изследователи като конкурса на Европейския съвет за научни изследвания (European Research Council)[9]. През 2016 г. европейската комисия присъжда на Университета отличието HR Excellence in Research[10].
Варшавският университет е дал началото на няколко други висши училища. През 1950 г. на мястото на закритите Лекарски факултет и фармацевтичен факултет есе създава Медицинска академия във Варшава (днес Варшавски медицински университет). През 1952 г. Факултетът по ветеринарна медицина също престава да бъде част от варшавския университет и е присъединен към Университета по селско стопанство във Варшава (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). През 1954 г. от Факултетите о теология на Варшавския университет и на Ягелонския университет е създадена Академията по католическа теология (днес Университет „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава). През 1997 г. филиалът на Варшавския университет в Бялисток се трансформира в Университет в Бялисток.
Кралски варшавски университет (1816 – 1831)
През ноември 1816 г. Станислав Костка Потоцки, председател на Комисията по вероизповедания и обществено образование, и Станислав Сташиц представят на император Александър I проект за създаване на Кралски университет във Варшава. Императорът се оказва благосклонен и приема инициативата. Университетът е създаден чрез обединяване на две училища, основани по време на Варшавското херцогство: Училището по право и административни науки (основано през 1808 г.) и Лекарското училище, наричано Академичен лекарски факултет (основано през 1809 г.). След преобразуването си университетът има 5 факултета[11]:
Право и административни науки, който се състои от 9 катедри. Във факултета работят и Ян Винценти Бандтке, Вацлав Александър Мачейовски и Фридерик Скарбек.
Лекарски науки, състоящ се от 10 катедри. Във факултета работят Анджей Франчишек Ксаверий, Емилиан Клеменс Новицки и Ян Богумил Фрейер.
Философски, създаден през 1817 г. Един от преподавателите в този факултет е Адам Забелевич.
Теологически, който се състои от 6 катедри. В този факултет работи и първият ректор на Варшавския университет – Войчех Швейковски.
Изобразителни науки и изкуства – първият почетен декан и професор в периода 1816 – 1818 г. е известният художник Марчело Бачарели. Към този факулте функционира Институт по музика и декламация. През 1826 г. факултетът по музика на университета се трансформира в Главно музикално училище (където учи и Фредерик Шопен)[12].
През 1830 император Николай I преименува университета на Кралско-Александровски университет, за да почете по този начин паметта на своя брат Александър I (починал през 1825). След потушаването на ноемврийското въстание, в което вземат участие много студенти, университетът е ликвидиран[13].
След потушаване на въстанието започват репресии, които включват ликвидиране на полското висше образование. По-голямата част от библиотеката, научните трудове и художествените ценности на университета са откарани в Петербург. През 1857 г. във Варшава е открита Медицинско-хирургическа академия, която се състои от два факултета (лекарски и фармацевтичен). През 1862 академията става част от Главно варшавско училище (Варшавская Главная Школа). Има четири факултета: (1) Право и администрация, (2) Филологическо-исторически, (3) Математико-физически и (4) Лекарски, а негов ректор е Юзеф Мяновски. Училището е закрито скоро след потушаване на януарското въстание (1869 г.)[14].
През 1870 г. на мястото на ликвидираното Главно училище е създаден Царски варшавски университет (Императорский Варшавский Университет), в който се преподава на руски език. По време на Първата световна война университетът е преместен в Ростов на Дон (1915 г.), където функционира до края на 1917 г. като „Царски варшавски университет в град Ростов на Дон“ (Императорский Варшавский Университет в г. Ростове-на-Дону). По-късно с решение на Временното правителство е трансформиран в Донски университет[15].
През есента 1915 г. генерал Ханс фон Безелер открива полскоезичен Варшавски университет. През 1920 г. е създаден Факултет по евангелска теология. В началото на тридесетте години университетът става най-голямото полско висше училище – в него работят 250 професори и доценти и се обучават 10 000 студенти. След смъртта на Юзеф Пилсудски през 1935 г. сенатът на университета променя името му на Университет „Юзеф Пилсудски“ във Варшава.
През ноември 1936 г. студентите, ръководени от „Общополска младеж“ (Młodzież Wszechpolską) окупират университетските сгради с искане да бъдат понижени таксите за обучение и за скамейки гето (на полски getto ławkowe) за евреите. През октомври 1937 г. ректорът Влоджимеж Антоневич издава заповед за въвеждане в университета на скамейки гето, т.е. задължаваща студентите с еврейски произход да заемат определени места в учебните зали. През учебната 1938/39 г. във Факултетите по фармация и ветеринарна медицина не са били приемани евреи[16].
По време на окупацията полските университети за затворени. Библиотечният фонд и оборудването на повечето зали на Варшавския университет са откарани в Германия, а голяма част от университетските сгради са превърнати в казарми за жандармерията. Въпреки забраните на окупатора и заплахите за смъртно наказание, много от преподавателите водят занятия със студентите в частни жилища. По този начин се създава разширена мрежа за тайно обучение, представляваща част от полското съпротивително движение. През 1944 г. в занятията участват ок. 300 научни работници и 3500 студенти.
Повечето от студентите същевременно са и нелегални войници. По време на войната загиват 63 професори на Варшавския университет. От инфраструктурата на университета са унищожени 60%, а от библиотечни фонд 70 – 80%.
По време на варшавското въстание комплексът от университетски сгради е бил важна точка на немския отпор в централната част на града. Войниците от групата „Крибар“ (Krybar) на Армия Крайова на три пъти опитват да го превземат, но всички атаки завършват с неуспех[17].
След войната на университета е върнато предишното му наименование – Варшавски университет. През декември 1945 г. обучението си започват 4000 студенти. Със заповед на Министерския съвет на 24 октомври 1949 г. са закрити факултетите: Лекарски и Фармацевтичен и на тяхно място е създадена Лекарска академия (по-късно Медицинска академия). През 1950 г. Факултетът по хуманитаристика е разделен на три отделни факултета: Философско-обществен, Исторически и филологически. От 1952 г. Ветеринарния факултет престава да бъде част от университета. През 1954 г. са закрити Факултета по евангелска теология и Факултета по католическа теология, които са трансформирани съответно в Академия по християнска теология и Академия по католическа теология.
В периода на Полската народна република университетът е важен опозиционен център. През 50. Години на XX век по политически причини от занятия са отстранени Владислав Татаркевич, Станислав Оссовски и Мария Оссовска. През октомври 1966 г. Лешек Колаковски изнася във Варшавския университет лекция на тема „развоят на полската култура през последното десетилетие“, заради която е изхвърлен от Полската обединена работническа партия. През март 1968 г. в университета се провеждат масови студентски демонстрации. От университета са отстранени Стефан Жулкевски, Зигмунт Бауман, Лешек Колаковски, Бронислав Бачко и Мария Хиршович.
През 1980 г. е създаден Музей на Варшавския университет, който първоначално се е помещавал в Палац Кажимежовски. През същата година ректор на университета става Хенрик Самсонович, който две години след това, по време на военното положение, комунистическата власт отстранява от длъжност. През същия период са интернирани Анджей Богуславски, Клеменс Шанявски, доц. д-р Йоанна Мантел-Нечко, доц. д-р Ядвига Пузинина и доц. д-р Ханна Швида-Жемба. През 1984 г. министър Бенон Мишкевич блокира избора за лектор на Клеменс Шанявски[18].
През 1994 – 1998 г. е изградена нова сграда на Университетската библиотека. Тя е тържествено открита през 1999 г. След присъединяването на Полша към Европейския съюз Университетът получава значителни средства за инвестиции от структурните фондове на ЕС. Изградени са Център за биологично-химически науки, Центъра за нови технологии, първата част от сградата на факултетите по лингвистика[19].
През 2016 г. Варшавският университет отбелязва своята 200. годишнина. Юбилеят преминава под лозунга „Две столетия. Добро начало“. През цялата юбилейна година се провеждат тържествени концерти, конференции, срещи, изложби.
В периода 2016 – 2025 г. университетът реализира комплексна програма за промяна, чиято цел е:
През 2018 ректорите на Варшавския университет и на Варшавския медицински университет подписват писмо за намерение относно създаване на федерация. Двете учебни заведения планират да провеждат общо определен кръг изследвания, да имат някои общи специалности, общи занятия и общо обучение на докторантите. Предвидено е федерацията да започне дейността си през 2020.
През март 2020 г. ректорът на Варшавския университет Марчин Палис затваря университета за всички студенти, служители и преподаватели за периода от 10 март до 14 април, във връзка със световната пандемия от SARS-CoV-2[21].
Към 2017 година университетът има 21 факултета.[22]
pl, english
)
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Uniwersytet Warszawski в Уикипедия на полски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |
|