Ганглий е нервен възел, струпване на неврон или група от соми, намиращи се във вегетативната нервна система и сетивната система.[1][2][3] В ганглиите се намират клетъчните тела на аферентните нерви (входящи нервни влакна) и еферентните нерви (изходящи/двигателни нервни влакна) или аксоните.
Псевдоганглият изглежда като ганглий, но е съставен само от нервни влакна без нервни клетъчни тела. Срещат се при различните насекоми.
Ганглиите са съставени основно от соми и дендрити, които са струпани или свързани. Ганглиите често се свързват с други ганглии, образувайки сложна система, наречена нервен сплит. Ганглиите играят ролята на предавателни точки и посреднически връзки между различните неврологични структури в тялото като периферната и централната нервни системи.
Сред гръбначните организми се разграничават три главни групи ганглии:
В автономната нервна система, влакната от централната нервна система към ганглиите се наричат преганглионарни нервни влакна, докато тези от ганглиите към ефекторните органи се наричат ганглионарни нервни влакна.
Терминът „ганглий“ се отнася за периферната нервна система.[4] Обаче, в мозъка (част от централната нервна система), базалните ганглии представляват група от ядра, взаимосвързани чрез мозъчна кора, таламус и продълговат мозък. Те играят роля в различни функции: двигателен контрол, съзнание, емоции и учене.
Псевдогънглият е локализирано удебеляване на основната част или ствола на нерв, който изглежда като ганглий,[5] но има само нервни влакна без нервни клетъчни тела. такива псевдоганглии се намират в малкия объл мускул[6] и радиалния нерв.
|
|