Георги Гурджиев

Георги Гурджиев
Գեորգի Իվանովիչ Գյուրջիև
духовен учител
Роден
Починал
ПогребанФранция

Учил вТбилиска духовна семинария
Философия
РегионЗападна философия
ЕпохаФилософия на XX век
ШколаМистицизъм

Уебсайтwww.institut-gurdjieff.com
Георги Гурджиев в Общомедия

Георги Иванович Гурджиев (арменски: Գեորգի Գյուրջիև, гръцки: Γιώργος Γεωργιάδης, руски: Георгий Иванович Гурджиев) е философ, мистик, учител по свещени ритуални танци и духовен учител от гръцко-арменски произход.

Роден е на 13 януари 1866 г. в Гюмри, Руска империя. Известен е с въвеждането на термина „Работата“, който според неговите принципи и инструкции се отнася до работа върху самия себе си, или както той по-рано го нарича – „Четвъртият Път“.

Като част от учението си, през различни периоди от живота си, той формира и разпуска няколко училища по света. Твърди, че учението, което е донесъл на Запада, произтичащо от неговите собствени преживявания и пътувания, изразява истината, която може да бъде открита в древни религии и мъдри учения, отнасящи се до себеопознанието на човека и мястото на човечеството във Вселената.

Неговото учение може да бъде обобщено под името на третата му книга „Животът е реален само тогава, когато съм“. Пълното издание на неговите книги се нарича „Цялото и всичкото“.

Умира на 29 октомври 1949 г. в Ньой сюр Сен, Франция.

Гурджиев смята състоянието, в което хората се намират за сън, в който те са несъзнавани автомати. „Човекът живее в сън и в сън умира“[1] Въпреки това Гурджиев смята, че е възможно човек да се събуди и да осъзнае живота по-пълно.

  1. P.D. Ouspensky (1949), In Search of the Miraculous.
Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата G. I. Gurdjieff в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​