Джеймстаун (Вирджиния)

Вижте пояснителната страница за други значения на Джеймстаун.

Местоположение на Джеймстаун

Джеймстаун е първото постоянно селище на колонията Вирджиния при английската колонизация на Америка. Според археолога Уилям Келсо „В Джеймстаун е началото на Британската империя ... това е нейната първа колония.“[1] Основана като форт (James Fort) от лондонската компания Вирджиния на 4 май 1607 г.,[2] и останала постоянна въпреки кратко изоставяне през 1610 г., тя е първият успешен опит за заселване след няколко неуспешни по-ранни опита, включително колонията Роаноук. Джеймстаун като град е основан през 1616 г. и остава столица на колонията в продължение на 83 години, до 1699. Днес е Национално историческо място.

Заселниците избират полуостров на река Джеймс поради удобството за приставане на кораби, но районът се намира след блата и е необитаем, макар и да принадлежи на индианците Ценакомака, управлявани от вожда Похатан (Поуатан). Първоначално коренните жители приветстват колонистите и ги снабдяват с жизненоважни доставки, тъй като те не се занимават със земеделие. Отношенията бързо се влошават, избухва война и в течение на 3 години индианците са избити. В самия Джеймстаун има висока смъртност поради болести и глад, като в периода 1609 – 1610 загиват над 80% от колонистите.

Първата енория в Джеймстаун е основана през 1607 г. и така е сложено начало на Епископалната църква в САЩ. Построената около 1639 – 43 г. кула на църквата в Джеймстаун е една от най-старите оцелели англикански църковни съоръжения в Съединените щати. В нея през април 1614 г. индианската принцеса Покахонтас, дъщеря на Похатан, се омъжва за Джон Ролф. Днес църквата е възстановена.

  1. ((en)) Shapiro, Laurie Gwen, „Pocahontas: Fantasy and Reality“ in Slate. Посетен на 12 юли 2014.
  2. ((en)) History of Jamestown // Apva.org. Архивиран от оригинала на 2009-03-23. Посетен на 21 септември 2009.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Jamestown, Virginia в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​