Джон Диксън Кар | |
Johndicksoncarr.JPG | |
Псевдоним | Картър Диксън Кар Диксън Роджър Феърбърн |
---|---|
Роден | 30 ноември 1906 г. |
Починал | 27 февруари 1977 г. |
Националност | САЩ |
Жанр | трилър, историческа мистерия |
Уебсайт | jdcarr.com |
Джон Диксън Кар (на английски: John Dickson Carr) е американски писател на детективски романи в жанра трилър. Пише и под псевдонима Картър Диксън (Carter Dickson), Кар Диксън и Роджър Феърбърн.
Джон Диксън Кар е роден на 30 ноември 1906 г. в Юнионтаун, Пенсилвания, САЩ. Син е на Юлия и Ууда Никълъс Кар, адвокат, за кратко конгресмен в Сената от Пенсилвания. Още докато е в основното училище той работи като репортер към местния вестник по спортни и криминални събития. На 15 години дори има собствена рубрика. От 1921 г. до 1925 г. учи в престижното училище „Хил“ в Потстаун, Пенсилвания, където пише за литературното му списание. Продължава обучението си в колежа-интернат „Хейвърфорд“, където завършва през 1928 г. с диплома по право. Там той продължава своята литературна дейност като пише разкази и стихотворения, и е редактор на списание „Хейвърфордиън“.
Кар напуска САЩ през 1928 г., за да учи допълнително право в Париж, но предпочита да пише, което го привлича от детството му. Легендата разказва, че в Париж Кар е създава първия си роман – историческо приключение, който не е публикувал, тъй като не го е харесал. Първият му издаден роман е „It Walks By Night“ през 1930 г. С него той започва първата си серия криминални романи с герой Хенри Бенколин. В своето творчество той е повлиян от Гастон Льору и К. Честъртън.
Със своя първи роман Кар представя своя уникален стил на произведения наречен „мистерията на заключената стая“, под-жанр на съспенс романите. В него обикновено на читателя се представят всички факти, улики, заподозрени и мотиви по извършеното престъпление и се очаква той да излезе със собствено решение преди то да се даде от автора. Терминът произтича от факта, че престъплението е извършено в помещение, което обикновено е заключено отвътре и няма индикация за принудително влизане, като трябва да се определи как извършителят е успял в случая без да остави следа. Обикновено загадката е скрита сред правдоподобността и доверчивостта на читателя към описаните факти, прикрита от атмосфера на напрежение, малка доза от свръхестественост и комедийни случки, заради което много малко читатели могат да се ориентират и четат с увлечение до развръзката.
Докато пътува между Франция и САЩ през океана се запознава с англичанката Кларис Клийвъс, с която се женят през 1931 г. Една година по-късно, двамата се установяват в Англия, където Кар прекарва голяма част от кариерата си. Двамата имат три дъщери – Юлия, Бонита и Мери.
През 1932 г. Кар започва първата от двете най-известни поредици „Д-р Гидеон Фел“ с романа „Hag's Nook“. Героят му д-р Фел е ексцентричен англичанин от висшата класа на възраст между зрялата и напредналата. Той е възпълен и може да ходи само с помощта на два бастуна, но по всяко време е модел на цивилизованост и сърдечност. Той връзва разпиляната си коса или си слага шапка с козирка, и обикновено носи пелерина. Живее в скромна вила и няма официална връзка с публичните власти, което му позволява да дава независимо мнение. Прототип за вида на героя му се определя британския писател Гилбърт Кийт Честъртън.
Загадката с участието на д-р Фел в романа „Човекът-призрак“, който се счита за шедьовър на Кар, е избрана като най-добрата „мистерия на заключената стая“ на всички времена през 1981 г.
През 1934 г. излиза първият роман от другата известна серия криминални романи на Кар – „Сър Хенри Меривейл“. В тях главният герой сър Меривейл в много отношения прилича на д-р Фел. Той също е от висшата класа, заможен наследник на най-старата титла „баронет" в Англия, в напреднала възраст и е своеобразно ексцентричен. В ранните си години е бил ръководител в британските тайни служби. На външен вид той е як и величествен, физически активен и често проявява лошо настроение и гняв. В много отношения приликата му се свързва с вида и поведението на Уинстън Чърчил.
Кар е изключително плодовит като автор, като има години, в които той пише по четири романа. За да не влиза в противоречие с издателите се налага втората серия романи да бъде публикувана под псевдоним. Първоначално това е Кар Диксън, но тъй като е много сходен с името на автора се възприема псевдонима Картър Диксън.
Животът на Кар в продължение на години в Англия дава основен отпечатък на творчеството му. Повечето от романите, особено в началото, имат сюжети свързани с местности, села и градове в Англия, с английски думи и изрази. Двамата му най-известни детективи също са англичани. Затова често критиците го групират сред писателите с британски стил на трилърите. През 1930 г. е поканен да се присъеди към откриване на Лондонския клуб на писателите. Негови видни членове са Антъни Бъркли, Марджъри Алингам, Гилбърт Честъртън, Дороти Л. Сейърс, Джон Роуд, и Агата Кристи. Кар е един от само двама американци, които са били негови членове.
Освен като писател на романи и разкази Кар пише успешно пиеси за съюзническите сили, които се излъчват по Би Би Си. Те са толкова ефективни, че посолството на САЩ позволява на Кар да остане във Великобритания известно време, за да продължи работата си за пропагандата. През 1942 г. обаче е принуден да се върне в САЩ, за да работи за правителството по време на Втората световна война, въпреки че никога не е призован на активна служба в армията.
Кар се завръща в САЩ през 1948 г. като международно известен автор и част от класиците в криминалния жанр. Освен с известните си серии криминални мистерии, Кар пише и самостоятелни романи, които също затвърждават успеха му автор от „златния век“ на съспенса. Той е пионер на историческата загадка, към която се насочва основно през 50-те години.
През 1950 г. за биография му на сър Артър Конан Дойл получава специалната награда „Едгар“ на Асоциацията на писателите на криминални романи на Америка. През 1963 г. получава най-високото отличие – наградата „Велик Магистър“, а през 1970 г. отново получава наградата „Едгар“ като признание за 40-годишната си кариера като писател на трилъри.
С Ейдриън Конан Дойл, най-малкият син на сър Артър Конан Дойл, Кар пише криминални истории с героя му Шерлок Холмс, които са публикувани два сборника с разкази през 1954 г.
Освен за радиото той пише и сценарии. По някои от романите и разказите му са направени филми – „The Man With a Cloak“ през 1951 г.[1], „Dangerous Crossing“ през 1953 г.[2], „That Woman Opposite“ през 1957 г.[3] по романа „Кутийката за енфие на императора“, и „La chambre ardente“ 1962 г.[4] по романа „Пламтящото съдилище“. По произведенията му са направени и множество телевизионни сериали от 1951 г. до 1982 г. като известния „Colonel March of Scotland Yard“ с участието на звездата Борис Карлоф в ролята на полковник Марч.
Кар редува своя живот от 1948 г. до 1960 г. между дома си в Мамаронек, Ню Йорк и Англия. В началото на пролетта на 1963 г., докато е в Мамаронек, Кар, който злоупотребява с алкохола и цигарите, претърпява инсулт, който парализира лявата му страна. След това нещастие през 1965 г. той се установява в Грийнвил, Южна Каролина, където продължава да пише с една ръка.
След продължително боледуване и лечение Джон Диксън Кар умира от рак на белите дробове на 27 февруари 1977 г. в Грийнвил.
|