За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
В математиката, диаграма на Вороной е вид пълно разделение на метрично пространство, определено от разстояния до дадено множество точки. Диаграмата носи името на руския математик Григорий Вороной и е още известна като декомпозиция на Вороной и мозайка на Вороной.
В най-простия си и най-широко използван вариант, в равнина със зададени точки Oi, i=(0..n), диаграмата на Вороной представлява множеството многоъгълници Pi, i=(0..n), такова че Pi, съдържа Oi, и най-близката до всяка точка в рамките на Pi е именно Oi.
Нека Oi, i=(0..n) е множество от точки в пространството. За всяка точка X от пространството имаме една от трите възможности.
В първия случай Х принадлежи на многоълника Pi. Във втория случай Х е на ръба между многоълниците Рi и Рj. В третия случай това е точката, обща за многоълниците Рi1, Рi2, ... Рin.
Периодичните гранични условия се използват за симулиране на безкрайна система чрез репликиране на крайна система периодично във всички посоки. Този подход помага да се премахнат граничните ефекти, без да се изисква непрактично голям обем изчисления. За да се създаде диаграма на Вороной с периодични гранични условия в дискретна среда с размери MxN елемента е достатъчно да се изчислят координатите на съседните елементи съответно по модул M и N. Така елементите на дясната граница на дискретната мрежа се оказват съседни на елементите на лявата граница, а елементите на долната граница се оказват съседни на елементите на горната граница. Пример за диаграма на Вороной с периодични гранични условия е показан на фигурата вдясно. Анимацията демонстрира периодичността на диаграмата като превърта (скролира) изображението в хоризонтално и вертикално направление.