Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: привеждане в енциклопедичен вид, почистване на съдържанието, посочване на източници. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
|
Домашни любимци (синоним е питомец, а оттам питомци) се наричат животните, които човек отглежда за компания или развлечение. Това понятие отделя домашните любимци от групата на домашните животни, опитомени от човека, за различни стопански цели, като получаване на продукция (месо, мляко, яйца, вълна), жива теглителна сила (кон, магаре, катър), спортни цели (куче за лов, куче за надбягване, кон за надбягване и др). Домашните любимци също могат да бъдат отглеждани със стопанска цел – за разплод, за участие в конкурси или филми и др.
В многовековната си история човечеството е постигнало опитомяване с цел превръщане на вида в домашен любимец само при някои бозайници – най-често става дума за кучетата и котките.
Опитомяване в процеса на селекцията и разплода е постигнато и при някои екзотични животни. При повечето от тези видове, обаче, животните могат да бъдат отглеждани като домашни любимци само в младата си възраст. С навлизането им в полова зрялост са възможни някои усложнения, като:
Хората, които не обичат или се страхуват от кучета и котки, създават различни митове за домашните любимци. Най-честите митове са:
Домашните любимци играят значителна роля в подобряването на здравето на техните собственици. Изследвания показват, че наличието на домашен любимец може да понижи нивата на стрес, кръвното налягане и дори риска от сърдечносъдови заболявания. Освен физическите ползи домашните любимци оказват положително въздействие върху психическото здраве, като предоставят емоционална подкрепа и усещане за принадлежност. Въпреки тези ползи отглеждането на домашен любимец изисква постоянна ангажираност.[1]