Дългоножките[1][2][3], известни още като конски комари[1][4] (Tipulidae), са семейство едри комаровиднидвукрили насекоми. Въпреки страховития си външен вид, те са напълно безобидни, както за хората, така и за всички останали животни.[5]
Представителите на това семейство се срещат по целия свят, като обитават всички континенти с изключение на няколко безводни района, намиращи се на малки океански острова с постоянна ледена или снежна покривка, както и в централните райони на Арктика и Антарктида.
Възрастните дългоножки са сред най-едрите двукрили – някои достигат на дължина до повече от 3 cm.[4][6] Те имат сравнително малка и издължена глава, издължено тяло и дълги и тънки крачета.
Ларвите се развиват предимно във влажна (по-рядко водна) среда – в почва, мъхове и гниеща растителност.[1][6]
Описани са повече от 4 400 вида конски комари,[7] от които 87 са установени в България[8] – тези данни се отнасят за тесния смисъл на Tipulidae възприет днес и разглеждащ Limoniidae и Cylindrotomidae като отделни семейства в рамките на надсемейство Tipuloidea.
↑ абвгOosterbroek, Pjotr. The European Families of the Diptera. Identification, diagnosis, biology. Utrecht, KNNV Publishing, 2006. ISBN 90-5011-245-5. с. 27, 205, 168.