Дървообработка е дейност свързана с производството на фасонирани дървени материали, шперплат, фурнир, мебели, строителни детайли (врати и прозорци), бъчварски изделия, паркет, амбалаж, кибрит, моливи, скулптури и много други.[1] Под дървообработка се разбира производството и преработката на детайли от дърво с използването на различни инструменти. Част от тези детайли директно се използват като изделия, а други се използват в различни области на производството. Дърворезбата е художествена обработка на дърво.
Дървообработката се използва в различни области на индустрията и занаятчийството, като например производство на мебели, изделия за бита, за производството на опаковка, украса, както и за помощни изделия като форми за леене, за строителството например на мостове и много други. Различават се методи за обработка на дървото чрез рязане и без рязане, като например сушене,[2] боядисване, огъване, лепене и други.
Тъй като дървото е широко разпространен и лесен за преработка материал, преработката му съществува от началото на развитието на човека. Инструментите за преработката на дървото, изработени от кремък, като свредла, брадви и други са известни от времето на неолита.
Процесът на превръщане на дървото от отсечено дърво до завършен продукт е дълъг и комплексен. Нека разгледаме всички етапи, през които преминава дървесината – от дърводобива до крайния продукт като дъски, мебели или облицовъчни панели.
Дървесината е един от най-старите строителни материали в света, който и до днес остава изключително ценен и многофункционален.
Процесът започва в горите. От студените гори на Русия до слънчевите тропици на Западна Африка, дървесината идва от различни видове дървета. Например:
На планетата съществуват над 73 000 вида дървета, от които около 4 000 се използват за дървесина. Някои, като абанос, са изключително скъпи, докато други, като бор, са по-достъпни.
Изборът на дървета се прави въз основа на тяхната възраст, здраве и устойчивост. След отсичане дърветата се транспортират до специализирани обекти за преработка.
Дървесината е възобновяем ресурс, но не винаги е устойчива. Например, ако дърветата се изсичат по-бързо, отколкото могат да се възстановят, процесът става неустойчив.
Международни сертификати като FSC® и PEFC гарантират, че дървесината е добита етично и екологично.
След като дървото е отсечено, то преминава първична обработка в специализирани сушилни и цехове за дървообработване.
На този етап дървесината приема своята крайна форма. Специализирани машини оформят дървото за използване в мебелната промишленост, строителството и за направата на облицовки или други продукти. Крайния продукт обикновенно излиза на дъски, греди, талпи или готови плочи от различни дървесни частици. Плочите могат да бъдат много видове и са разделени на категории.
Най - популярните са:
Накрая готовите продукти се опаковат и изпращат до складове или магазини за продажба. От там дървесината достига до потребителите – мебелисти, занаятчии, строители или любители на „направи си сам“ проекти.
Така дървото преминава от гората и достига до вашия дом под най - различни форми, като запазва своята стойност и многофункционалност.
https://duffieldtimber.com/ From Forest To Finish: How Is Wood Manufactured And Processed?