Йохана Спири

Йохана Спири
Johanna Spyri
швейцарска писателка
Родена
Йохана Луиз Хойсер
Починала
7 юли 1901 г. (74 г.)
Цюрих, Швейцария
ПогребанаЦюрих, Швейцария

Националност Швейцария
Работилаписател
Литература
Период1880 – 1901
Жанроведетска литература
Известни творбиХайди

Уебсайтwww.daniken.com
Йохана Спири в Общомедия

Йохана Спири (на немски: Johanna Spyri, правилното произношение на фамилията е Шпири) е швейцарска писателка, авторка на детски книги, най-известната от които е Хайди.

Родена е като Йохана Луиз Хойсер (Johanna Louise Heusser) в селския регион край Хирцел, и като дете прекарва няколко лета около град Хуур в кантона Граубюнден, който по-късно ще използва като обстановка на книгите си.

През 1852 г. Йохана Хойсер се жени за адвоката Бернхард Спири, и двамата се установяват в Цюрих. По това време Йохана започва да пише за живота си в провинцията. Първата ѝ книга „A Leaf on Vrony's Grave“ е публикувана през 1871 г., веднага последвана от няколко разказа за деца и възрастни, между които и „Хайди“, която получава моментално признание и се радва на дълготраен успех. Историята за осиротялото момиченце, което живее при своя дядо, отшелник в Алпите, е забележителна не само с живото описание на пейзажите, но и с проникновеното разбиране за чувствата на децата и начина, по който те възприемат света.

През 1884 г. съпругът на Йохана и единственото им дете, също наречено Бернхард, умират. Останала сама в живота, писателката се посвещава на благотворителни дейности и пише още над 50 разказа до смъртта си през 1901 г. Погребана е в семейния парцел в гробището Зилфелд в Цюрих. Ликът ѝ е възприеман като национална икона в Швейцария и се появява на пощенска марка през 1951 г. и на възпоминателна монета от 20 швейцарски франка през 2001 г.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Johanna Spyri в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​