Колорадският бръмбар (Leptinotarsa decemlineata) е бръмбар от семейство Листояди (Chrysomelidae)[1].
Народното си название „колорадски“ бръмбарът е получил през 1859 г., след като опустошил картофените полета в американския щат Колорадо, но истинската му родина е Сонорската зоогеографската подобласт в североизточната част на Мексико[2].
Колорадският бръмбар е насекомо със завидна екологическа пластичност, специализирано е по отношение на храненето си, като консумира листата на няколко култури от семейство Картофови (Solanaceae) – най-вече картофи, но освен това патладжан, домати, беладона и други. Ето защо, за кратък период от време (петдесетте и шестдесетте години на 20 век) то се разпространи по целия свят.
Възрастното насекомо. Има продълговато овално тяло, изпъкнало отгоре и сплеснато от долната страна. Основен цвят – ръждиво кафяв до тъмно кафяв. Елитрите са жълтиникави, с 10 надлъжни черни ивици. Главата и гърдите са розовочервени, с черни петна. Гръдният щит има формата на „V“. На дължина достига 20 mm.
Яйце. Има продълговато овална форма, оранжево червено е с дължина до 1 mm.
Ларва. Има оранжевочервен цвят на тялото, отгоре е силно изгърбена, с два реда брадавички отстрани и с червена глава. Дълга е около 15 mm.
Какавида. Оранжевожълта е и дълга до 10 mm.
Биологични особености в условията на средните ширини
Колорадският бръмбар развива 2 – 3 поколения годишно, като презимува като възрастно насекомо в почвата на дълбочина от 30 cm до 1 m.
Презимувалите бръмбари излизат на повърхността при затопляне на времето и започват да се хранят от дивите видове от семейство Картофови, след което преминават по поникналите картофи. Узряват полово за около седмица след излизане на повърхността, след което копулират.
Женските индивиди снасят 400 – 600 яйца (отчетен е максимум от 2400 яйца), по долната страна на листата, на групички по 15 – 30 яйца. В зависимост от температурата на въздуха зародишът се развива за 4 – 21 дни.
Излюпените ларви отначало се хранят около мястото на излюпване, като изгризват долния епидермис на паренхима, след това нападат връхните листа, а по-късно унищожават всички листа на нападнатото растение.
Ларвите се развиват за 2 – 3 седмици и преминават в почвата, в която правят камерки и какавидират в тях. След 7 – 15 дни се появяват новите бръмбари, от които се развива последователно второ и трето поколение. Бръмбарите от последното поколение остават в почвата и презимуват.