Колю Фичето

Колю Фичето
български строител
Роден
1800 г.
Починал
1881 г. (81 г.)
ПогребанВелико Търново, Република България
Техника
ОбластСтроителство
Колю Фичето в Общомедия
Църквата „Света Троица“ в Свищов

Никола Иванов Фичев, известен като Кольо Фичето и наричан Уста̀ Колю Фичето (през турското „уста“ от арабското „устаз“ – майстор, учител, професор), е български възрожденски строител, архитект и скулптор.

Роден е в град Дряново през 1800 г. Останал сирак без баща на 3 г.

Едва 10-годишен започва да учи занаят при тревненските майстори дюлгери. На 17-годишна възраст се учи при майстори от западнобългарската строителна школа от град Корча как се дяла камъкът, а след това усвоява строежа на църкви, камбанарии и мостове от брациговските майстори. Още млад, 23-годишен, той е вече калфа, а на 36 г. е общопризнат за майстор от целия дюлгерски еснаф.

Славата му се разнася, достига чак до Франция. Валията Митхад паша на Дунавския вилает в Русе, френски възпитаник, го препоръчва на френското правителство за спасяване от корозия на прочутата катедрала „Нотр Дам“ („Света Богородица“) в Париж през 1866 г. Стена започнала да се пропуква, никой не успял да спре разрушението. Фичето проучва стената и открива подпочвена вода, предизвиквала корозията. Отклонява водата навън и така спасява църквата. Отказва поканите да остане в Париж, бърза да си завърши строежа на Беленския мост.[1]

Знаел е отлично турски език, говорил е добре гръцки и румънски език.

Почива през 1881 г. в Търново, където днес в парк „Дружба“ се намира гробът му. Оригиналният кръст е в окръжния исторически музей „Конака“. Българският генерал Иван Фичев е негов внук.

На Колю Фичето е наречена улица в квартал „Красна поляна 3“ в София (Карта).

Името на Никола Фичев носи морският нос Колю Фичето в Антарктика.[2]

Ликът му е изобразен на банкнотата от 2000 лева (емисия 1996 година, в обращение до 1999 г.).[3]

Известни постройки

[редактиране | редактиране на кода]