Кондензационна реакция е названието на няколко органични реакции на прибавяне, които обикновено протичат на стъпки, за да образуват продукта на прибавяне, често в равновесие, и водна молекула.[1] Реакцията иначе може да включва функционалните групи на молекулата и образуването на малка молекула – амоняк, етанол или оцетна киселина вместо вода.[2] Това е универсален клас реакции, които могат да възникнат в киселинни или основни условия или в присъствието на катализатор. Този клас реакции представлява жизненоважна част от живота, тъй като е от съществено значение за образуването на пептидни връзки между аминокиселините и синтеза на мастни киселини.[3] Съществуват много вариации на реакции на кондензация.
Идеализирана схема, показваща кондензация на две аминокиселини за получаване на пептидна връзка.
Кондензационните реакции могат да бъдат разделени на два основни типа:[4]
Реакции на заместване. В процеса на взаимодействие на реагентите, атомите или техните групи се заменят с образуването на проста молекула:
Водород, хидроксилна група, органични радикали, халогени и други групи от атоми могат да бъдат X и Y. Водата, неорганичните соли и халогенидите на водорода могат да действат като разцепваща се молекула. Тази група реакции включва кротонови кондензации, реакцията на Фридел – Крафтс и редица подобни.
Реакции на добавяне. По време на този тип реакция към органичната молекула се свързва друга органична молекула чрез множество връзки:
Тази група реакции включва например кондензацията на Алдол и реакцията на Дилс – Алдер.
↑Fakirov, S. Condensation Polymers: Their Chemical Peculiarities Offer Great Opportunities // Progress in Polymer Science 89. 2019-02-01. DOI:10.1016/j.progpolymsci.2018.09.003. с. 1 – 18.
↑Пономарёв А. Б. Конденсации реакции // Химическая энциклопедия. Т. 2: (Даффа—Меди). Москва, Советская энциклопедия, 1990. ISBN 5-82270-035-5. с. 448 – 449.