Крис Удинг | |
Роден | 28 февруари 1977 г. |
---|---|
Професия | писател |
Националност | ![]() ![]() |
Активен период | 1998- |
Жанр | фентъзи, трилър, научна фантастика |
Уебсайт | www.chriswooding.com |
Крис Удинг (на английски: Chris Wooding) е британски писател, автор на бестселъри в жанровете фентъзи, научна фантастика и хорър трилър.
Крис Удинг е роден на 28 февруари 1977 г. в Лестър, Англия. Родното му място е малко миньорско градче в централна Англия, в което животът постепенно замира след закриването на мините, които са основен източник на доходи за населението. Още с първите си стъпки в училище той започава да чете К.С. Луис, Толкин, Орсън Скот Кард, Тери Брукс и редица майстори на ужасите като Стивън Кинг, Дийн Кунц и Джеймс Хърбърт, и сам мечтае да стане писател.
Започва да пише първия си роман „Crashing“ едва на 16 години, когато е на дълга и скучна лятна ваканция. В книгата се хиперболизират премеждията на четирима приятели по време на купон. На 18 г.възраст Удинг вече има агент и неговата творба е приета за публикуване, което предопределя бъдещата му професия.
В преследване на мечтата си Крис завършва с бакалавърска степен по английска литература в Шефилдския университет. След завършването му изцяло се посвещава на писателската си кариера.
Когато е на 21 г., през 1998 г., „Crashing“ излиза от печат. Същата година е издаден и вторият му роман „Catchman“, който е трилър за убийства на млади бездомници в полуизоставени къщи, а сюжетът се завърта в търсене на самоличността на убиеца – дали това е призракът „Кечман“ или е един от самите тях.
През следващата година е публикуван романа „Kerosene“ с историята на болезнено срамежливото момче Кел, компенсиращо своята плахост с извършване на палежи. В „Endgame“ от 2000 г. се разказва за група приятели преоценящи живота си седмица до началото на ядрен конфликт.
От 1999 до 2001 г. Крис Удинг пише поредицата си от романи за деца в стил фентъзи „Разрушено небе“, за която е вдъхновен от японските комикси, манга и видео. Замислена като трилогия тя е приета добре от читателите и се развива в още две трилогии, и продължения.
В следващите години Удинг написва едни от най-награждаваните му книги. В „Обсебването на Елейзабел Крей“ от 2001 г. действието е в готически дарк фентъзи стил в Лондон от Викторианската епоха, населен демонични създания и обсебен от заговори на най-висшите кръгове на властта. Идеята му за нея идва от културния шок при преместването му от Лестър в Лондон, и атмосферата в романа е хипербола на усещанията му за движението, разстоянията и обстановката в огромния и многообразен мегаполис. За Удинг романът е крайъгълен камък в творчеството му и с него той „открива“ своя стил. Критиката е много благосклонна и той заема второ място за наградите „Smarties“.
През 2003 г. Удинг издава фентъзи романа „Отрова“, в който се разказва страшната приказка за девойка, която се отправя на пътешествие, в опит да спаси своята похитена сестричка, през свят на най-низшите хора и пантеон от кръвожадни полубогове кроящи заговори за господство и унищожение на човечеството. Сюжетът се развива подобно на компютърна игра, в която слабата героиня преодолява препятствията с ума си, а не със силата си. Идеята му идва при обиколка на Далечния изток и той пише романа от края към началото в продължение на почти две години. Романът се радва на голяма популярност и получава две награди от критиката.
Със своята трилогия „Сказание за Сарамир“ (2003-2005) Удинг преминава плавно от фентъзи романите за деца към творбите за възрастни. Интригите стават по-сложни, описанията по-задълбочени, а героите проявяват и се отдават на своите любовни чувства.
Следва малката серия „Злоба“, в която Удинг комбинира фентъзито с комикса.
Следващата му голяма поредица от романи е „Приказка за Кити Джей“, в която Удинг комбинира пиратски космически екшън на кораба „Кити Джей“, героя капитан Фрей, действащ в стил Джак Спароу, зловещата имперска флота на Коалицията, неустоим фентъзи съспенс, и романтично-забавни отношения. Първата част романът „Водопади на възмездието“ излиза през 2009 г. и става събитие в жанра, оценено с номинация за наградата „Артър Кларк“.
Произведенията на Крис Удинг са преведени на над двадесет езика и са многократно преиздавани от двете страни на океана, и по целия свят.
Крис обича да пътува до различни държави, за да черпи вдъхновение от различните култури и природни особености. Бил е в пустините и планините на САЩ, в малайските джунгли на Далечния изток, в хаоса на Токио и неговия ъндърграунд, на сафари в Южна Африка, сред дивата красота на Скандинавието, даже в България на път от Атина до Будапеща.
Крис Удинг живее в Лондон. Обожава да слуша и да свири „пънк“, и да гледа филми на ужасите и анимационни филми. Запленен от фолклора, митовете и легендите, и историята на отделните народи той открива, че семейната му генеалогия може да бъде проследена до Джон Милтън, авторът на „Изгубения свят“.
|