За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Кръвната картина, позната и като пълна кръвна картина (на английски: complete blood count – CBC), е медицинско in-vitro (на латински: in vitro – „в стъкло“) изследване, имащо за цел установяване на редица хематологични показатели на кръвта, като хемоглобин, хематокрит, броя и вида на белите и червени кръвни клетки, и други показатели.
В миналото това изследване е правено чрез броене на видовете клетки, наблюдавани през микроскоп на кръвна намазка на предметно стъкло, и фотометрично изследване на концентрацията на хемоглобин. Кръвната картина вече е рутинно изследване, което се извършва с автоматични апарати, наречени хематологични броячи или анализатори на кръвни клетки.
Необходимата за изследването проба е кръв, обикновено взета от вена в епруветка с антикоагулант (EDTA, цитрат), предотвратяващ съсирването. Възможно е необходимата кръв да се вземе и от пръст (капилярна кръв) в лабораторна шушулка, а при новородени или съвсем малки деца – от петата. Кръвта следва да се изследва в близките часове, тъй като при продължителен престой, кръвните клетки променят своя обем, което затруднява и компрометира изследването, особено когато то се извършва чрез автоматичен хематологичен брояч.