Ла́рнакс (старогръцки: λάρναξ) – ковчеже, урна е понятие от археологията, означаващо саркофаг, в който са поставени телата или прахът на умрелия.
Най-старите ларнакси, намерени през бронзовата епоха по време на минойската цивилизация, са теракотови сандъци, богато орнаментирани.
По-късно в елинистичния период някои от тях добиват вид на малки ковчежета, украсени като вазите по онова време. В специални случаи ларнаксите са били изработвани от злато.
Такъв е откритият край Вергина (Северна Гърция) ларнакс от 4 век пр.н.е., украсен със слънчев мотив под формата на 16-лъчева звезда (известна като Звездата от Вергина). Ръководителят на археологическите разкопки Манолис Андроникос[1] предполага, че вероятно ларнаксът е съдържал останките на Филип Македонски, бащата на Александър Велики.
|
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Larnax в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |