Медицинска антропология

Медицинска антропология изучава „човешкото здраве и заболявания, здравни системи и биокултурна адаптация“ [1], като изследва културните фактори [2], които са въздействащи върху здравето в различните общества, и е текуща една от най-развиваните области на антропологията и приложната антропология [3], и е подполе на социалната и културната антропология.

Терминът е използван още през 19. век в датски – medische anthropologie, като термините антропология на медицината, антропология на здравето или антропология на заболяванията са били използвани също така в Европа, като терминът се налага през втората половина на 20. век като означаващ епирични изследвания и теоретични работи на антрополози и медици върху въпросите на социалните процеси, културата и здравето, както и практиките на здравеопазване [4].

Свързани дисциплини

[редактиране | редактиране на кода]
В областта на етнологията
Епидемиология
  • Епидемиология и култура, културна епидемология
Здравеопазване
  • Социология на здравеопазването
  1. ((en)) McElroy, A. Medical Anthropology // Encyclopedia of Cultural Anthropology. 1996. Архив на оригинала от 2012-10-01 в Wayback Machine.
  2. Michael Winkelman, Culture and Health: Applying Medical Anthropology, John Wiley & Sons, 2008
  3. ((en)) Charlotte Seymour-Smith. Macmillan Dictionary of Anthropology. London, Macmillan Press, 1990. с. 187 – 188.
  4. ((en)) Scotch, Norman A. Medical Anthropology // Biennial Review of Anthropology. Т. 3. Stanford, California, Stanford University Press, 1963. с. 30 – 68.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Medical anthropology в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​