За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: форматиране, добавяне на по-богата информация. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Мотокарът е подемно-транспортна машина, задвижвана от двигател с вътрешно горене (ДВГ).
Двигателите са дизелови или газови. В близкото минало са се ползвали и бензинови двигатели. Според експлоатационното им предназначение мотокарите биват високоповдигачи, нископовдигачи и влекачи. Произвеждат се и мотокари с повишена проходимост и взривозащитени.
Задачата на мотокарите се състои в осигуряването на вътрешно-заводския транспорт и складовото стопанство (ВЗТ и СС), като най-голямото им предимство спрямо другите средства е тяхната висока маневреност.
Дизеловите мотокари поемат основно работата на открито, а газовите могат да работят и на закрито в складовете и халетата.
Заводските мотокари имат обикновено товароподемност от 1 до 5 тона и височина на повдигане на товара от 2000 до 6400 мм. Машини за обработка на контейнери може да достигнат товароподемност 32 и повече тона.