За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: форматиране, превод, разширяване. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Мултиплексирането (на английски: Multiplexing) в електрониката, телекомуникациите или компютърните мрежи представлява процес на групиране на аналогови сигнали или низове от цифрови данни в общи пакети с цел споделяне на обща преносна среда за комуникация. Това се прави, защото честотите на електромагнитния спектър са ограничени (ограничен ресурс) и на дадена носеща честотна лента трябва да се събере максимален брой сигнали. Например при фиксираната телефония няколко телефонни разговора могат да се пренасят по една и съща жица. Произходът на понятието е свързан с телеграфа, но днес се прилага широко в телекомуникациите и е едно от основните понятия, свързани с цифровата телевизия. Друго употребявано название на български е „умножаване“, „множествен достъп“ и др., но същността е, че честотата се „умножава“ и става достъпна не за един, а за много сигнали. Капацитетът на пренос на комуникационния канал от ниско ниво се умножава, като се образуват нови логически канали на по-високо ниво, по един за всеки пренасян сигнал. демултиплексирането е обратният процес.
Устройството, в което се извършва мултиплексирането, се нарича мултиплексор — (MUX), а обратното устройство — демултиплексор (DEMUX).
Основните типове мултиплексиране са:
Мултиплексорите се делят на цифрови и аналогови. Най-просто казано, те са ключове, които комутират цифров / аналогов сигнал от много входове към един изход. Кой от входовете да бъде свързан към изхода, това определят сигналите, подавани на управляващите входове.