Набирането е физическо упражнение за горната част на тялото, при което същото, окачено на ръцете се изтегля нагоре.
Упражнението започва с изпънати ръце над главата, хващайки лост за набиране. След това тялото се издърпва нагоре чрез ръцете, при което лактите се огъват, а раменете се разширяват, докарвайки лактите до торса. Упражнението се счита за завършено, когато гърдите, брадичката или врата докоснат пръта. Следва обратно движение, при което ръцете се изпъват в лактите, а тялото се спуска надолу, след което упражнението може да се повтори.
Съществуват много различни варианти за изпълнение на това упражнение, включително на висилка или на успоредка, с една или с две ръце, със или без тежест, с крака отпуснати надолу, свити в колената или изпънати напред, както и силово набиране.
Стандартното набиране се извършва на лост, за който двете ръце са захванати в надхват (с длани обърнати напред) или в подхват (с длани обърнати назад). Съществува и смесено (кръстосано) захващане, при което едната ръка е в надхват, а другата в подхват. Хватът може да е още на ширината на раменете, по-широк или по-тесен, включително и максимално тесен, при който ръцете са допрени една в друга. При издърпването нагоре главата може да минава пред лоста (набиране зад врата) или зад него, докато брадичката го опре или мине над него.
Всички тези варианти могат да направят упражнението по-трудно за изпълнение или да ограничат обхвата на движение.
При това упражнение се използват много различни мускули в горната част на тялото, но най-вече широкия гръбен мускул (m. latissimus dorsi) и бицепса (m. biceps brachii).[1]
Други мускули, които също се натоварват макар и в по-малка степен са:
В книгата на Гинес са вписани няколко рекорда за брой най-много набирания в надхват, а именно:
|