Предлага се тази статия да се обедини със страницата Академгородок. |
Наукоград (на руски: наукоград) е муниципално образувание със статут на градски окръг в Русия, разполагащо с висок научно-технически потенциал и градообразуващ научно-производствен комплекс[1].
Предпоставка за създаване на наукоградовете става неопределеният статут на затворен град, считано от 1991 година.
Терминът наукоград е въведен най-напред в град Жуковский, Московска област от Спартак Никаноров и Наталия Никитина през 1991 година при създаване на движението „Съюз за развитие на наукоградовете“ („Союз развития наукоградов“) за изработване на съгласувани позиции по техните най-важни въпроси. Движението разработва проект за Концепция на държавната политика по съхранение и развитие на наукоградовете. Първите варианти на проекта на Закона за статута на наукограда на Руската федерация – в Съвета на федерацията и в Държавната дума, се появяват през 1995 година[2].
Законът за наукоградовете е приет на 7 април 1999 година. През 2004 година в закона са внесени изменения, установяващи критерии за присвояване на муниципално образувание на статут на наукоград. Например броят на работещите в организациите от научно-производствения комплекс трябва да съставлява не по-малко от 15 % от броя на работещите на територията на муниципалното образувание.
Първият наукоград става през 2000 година гр. Обнинск, Калужка област, където се водят разработки в областта на мирното използване на атомната енергия.
Аналог на наукоградовете в другите страни са технополисите, чието развитие се разгръща в широки мащаби във водещите страни през втората половина на XX век като знаменитата Силициева долина.
Открояват се 7 основни специализации на наукоградовете в Русия:
Следва списък на наукоградовете (към август 2008 година), на които официално е даден такъв статут съгласно Федералния закон за статута на наукоград:
През 1996 година движението официално е регистрирано във формата на нестопанско сдружение „Съюз за развитие на наукоградовете в Русия“ („Союз развития наукоградов России“). Членове на Съюза са 37 муниципални образувания. Освен наукоградове в него участват също и закрити градове, предприятия, университети[2].
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Наукоград“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |