Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: форматиране. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), са лекарствени средства с различен химичен строеж с периферен аналгетичен (обезболяващ), антипиретичен (понижават температурата), и противовъзпалителен ефект. Също така се наричат неопиоидни аналгетици. Основната им разлика от стероидните противовъзпалителни средства е структурата (нямат стероиден скелет). Те нямат наркотичен ефект но имат обезболяващо действие затова се наричат още и ненаркотични аналгетици. Най-популярните НСПВС са аспирин, ибупрофен и напроксен, които се съдържат в лекарствени форми без рецепта.[1][2]
Осъществяват ефекта си като блокират синтеза на простагландини в организма, които са смятани за медиатори на възпалението. Простагландините се образуват от Арахидонова киселина чрез ензима циклооксигеназа – COX (cyclooxygenase), който има два подтипа COX-1 и COX-2. На блокирането на COX-2 се дължат лечебните ефекти на НСПВС.
НСПВС се използват за симптоматично лечение на следните симптоми[3]:
Генерични представители на нестероидни противовъзпалителни средства (в скоби са дадени популярни техни търговски имена):
и др.
Основен страничен ефект на НСПВС е улцерогеността им, която се дължи на блокирането на COX-1. Проявява се в развиване на язва или стомашно-чревни смущения. Страничните ефекти са зависими от приеманата доза. Предозирането може да доведе до перфорация на язвата, стомашно-чревно кървене и др.
Освен това, НСПВС може да взаимодейства с други лекарства. Например, приемът на НСПВС и хинолин може да повиши риска от хинолинова пасивност на централната нервна система, включително и до апоплектичен удар. [5][6] Ако се приеме COX-2 инхибитор, не трябва да се взима едновременно и НСПВС.[7] Също хора, които са на ежедневна терапия с аспирин (например за понижаване на риска от сърдечен удар), трябва да бъдат внимателни при приема на други неопиоидни аналгетици, тъй като последните могат да блокират ефекта на аспирина.