Палиум

Палиум на Йоан XXIII

Палиум (на латински: pallium) е част от католическото църковно и литургическо облекло на римските папи и митрополитите от латинския обред на Римокатолическата църква.

Представлява тясна бяла вълнена лента с избродирани шест черни, червени или виолетови кръстове. В източните обреди (православните църкви и източнокатолическите църкви) аналог на палиума е омофорът.

Литургично значение

[редактиране | редактиране на кода]
Папа Йоан Павел II с палиум

Историческият произход на палиума е свързан със символа на заблудената овца, която пастирът носи на своите рамене (Евангелие от Матей 18:12). Папският палиум символизирира абсолютната власт на римския папа. Митрополитският палиум е знак за подчининието спрямо папата и за митрополитската власт в пределите на съответната митрополия. Кодексът на каноническото право на Римокатолическата църква посочва, че „палиумът обозначава властта, която митрополитът на Римската църква придобива по право в своята епархия“.

Папата поставя палиум на всяка литургия. Митрополитът може да носи палиум на всяка меса, но само в пределите на своя архидиоцез.[1]

Традицията за носене на палиум от християнските епископи се появява около IV век. От VI век в Западна Европа се възприема церемония по връчване на палиум на епископите, въпреки че се връчва не на всички епископи, а само на определени от тях, като знак за особено отличие. Впоследствие еволюцията на този елемент от литургичното облекло се развива по различен начин в Западна и Източна Европа. На Изток право да носи омофор по време на литургиите има всеки архиерей, докато в същото време на Запад носенето на палиум става прероргатив само на архиепископите, а впоследствие само на митрополитите. Формата на полиума с течение на времето също се променя многократно.

Папа Бенедикт XVI с палиум

Изработване и връчване на палиума

[редактиране | редактиране на кода]

Палиумът традиционно се изработва от вълната на две бели агнета, отгледани в римската община от монаси – траписти от абатство Тре Фонтане. Ежегодно на 21 януари на празника на света Агнеса Римска в църквата „Сант Анезе фуори ле Мура“ се провежда папска меса, на която папата благословява тези агнета. Впоследствие те се остригват и от вълната им се изработват палиуми.

Съгласно действащото канонично право всеки нов митрополит е длъжен в тримесечен срок от своето назначение да измоли палиум от папата. Церемонията по връчването на палиума се провежда във Ватикана в тържествена обстановка, по правило на 29 юни, на празника на светите апостоли Петър и Павел.

Папа Инокентий III с палиум на гърдите

До скоро римските папи са имали право да връчват палиум не само на митрополити, като знак за особена чест, но през 1978 г. папа Павел VI отменя тази възможност [2].

Връчване на български палиуми

[редактиране | редактиране на кода]

При подписването на унията между Българската църква и Римската църква в 1203 г., палиуми от папа Инокентий III (1198 - 1216) освен примасът на България - архиепископ Василий I Търновски, получават само още двама архиепископи - Анастасий Велбъждски и Сава Преславски.

  1. Кодекс на каноническото право, кан. 437, §.2
  2. „Motu Propio“ on the Conferring of the Sacred Pallium in the Church