Питър Дейвид | |
Питър Дейвид, Манхатън, 14.10.2011 г. | |
Роден | 23 септември 1956 г. |
---|---|
Професия | писател |
Националност | САЩ |
Активен период | 1987 - |
Жанр | комикс, научна фантастика, трилър |
Повлиял на
| |
Съпруга | Мира Касман (1977 – 1998) Катлийн О'Шей (2001 – ) |
Деца | първи брак – Шана Гуенивир, Ариел, втори брак – Каролайн |
Подпис | |
Уебсайт | www.peterdavid.net |
Питър Дейвид в Общомедия |
Питър Алън Дейвид (на английски: Peter Allen David), често наричан ПАД (PAD), е изключително плодовит американски писател на бестселъри в жанровете комикс, научна фантастика, фентъзи и трилър, както и сценарист на филми и компютърни игри. Писал е и под псевдонима Дейвид Питърс (на английски: David Peters).
Питър Дейвид е роден на 23 септември 1956 г. във Форт Мийд, Мериленд, САЩ, в семейството на Гюнтер и Далия Дейвид. Родителите на баща му емигрират от нацистка Германия през 1930 г., когато магазинът им за обувки в Берлин става обект на вандализъм. Има по-малки брат и сестра – Уоли и Бет. Майка му е родена в Израел и му предава живото си чувство за хумор. Първоначално живеят в малка къща в Блумфийлд, Ню Джърси, където учи в началното училище. После се преместват в Верона, Ню Джърси, където преминава юношеството му.
Израства с широко разпространените комикси за Супермен и Батман и определя като любим свой художник Джон Бускема. Баща му ги одобрява, но не харесва изданията на „Марвел Комикс“ за чудовища, като „Тинг“ или „Хълк“, и с костюми като „Спайдър-мен“, затова на Питър му се налага да ги чете тайно. Един ден баща му го води на изложба на комикси в Ню Йорк, където той получава автограф от създателя на „Капитан Америка“ Джак Кърби.
Питър Дейвид навлиза още млад в журналистиката. Баща му го води на прожекции на филми, за да види дали са подходящи за възрастта. Докато Гюнтер пише своите коментари в офиса на вестника, Питър пише своите, и понякога те намират място в публикуваните материали. Така Питър още на 12-годишна възраст има идеята да стане професионален писател и чете специализирана литература с желанието да бъде репортер.
По време на младежките му години в прогимназията и първата година в гимназията той губи интерес към комиксите. Неговият най-добър приятел тогава е гей и двамата са обект на злостно отношение. Въпреки че после семейството му се мести в Пенсилвания, преживяванията му във Верона оформят в него лошо отношение към града, където по-късно определя местоположението на героя си – злодея Морган Ли Фей, и от друга страна определят неговите либерални обществено-политически позиции на приемане и толерантност по отношение на ЛГБТ гражданите.
Интересът на Питър към комиксите се възражда през октомври 1975 г., когато вижда брой 95 на „Х-Мен“. Ключов момент е срещата му със Стивън Кинг при вземане на автографи. Питър му казва, че има амбиция за писатели и Кинг му написва на книгата си „Танц на ужаса“ – „Успех с писателска кариера.“ Това е и пожеланието, което сега вписва Питър на своите фенове, които му казват за същото. Влияние му оказват и други писатели като Тери Пратчет, Нийл Геймън, и особено Харлан Елисън, на когото се е опитвал да подражава.
Питър Дейвид завършва Нюйоркския университет с бакалавърска степен по журналистика. Първата му професионална работа е отразяването на Световната конференция за научна фантастика във Вашингтон през 1974 г. за „Филаделфия Бюлетин“. Опитите му в журналистиката обаче не се увенчават с успех и той се насочва към фантастиката, като първата му пуликация е в „Asimov's Science Fiction“. Опитва и на други места, но като цяло работите му са отхвърлени.
След среща на конференция на „Стар Трек“, през юни 1977 г. сключва брак с първата си жена Мира Касман, с която имат три дъщери. Разделят се през 1996 г. и се развеждат през 1998 г. През последната година се запознава с втората си жена Катлийн О'Шей, кукловод и редактор, с която сключва брак на 26 май 2001 г. Имат една дъщеря.
Той се прехвърля на работа в книгоиздаването в издателство „ЕП Дътън“ като асистент редактор, а после в разпространението на издателство „Плейбой“. След това работи пет години в издателство „Марвел Комикс“ като помощник мениджър и мениджър продажби. През това време той пише истории за Спайдър-Мен.
В резултат на наличие на конфликт на интереси е бил освободен от компанията, но след това е бил поканен от новия главен редактор за работа по „Невероятният Хълк“, и му се дава пълна свобода, тъй като други не желаят да пишат по темата. Питър Дейвид въвежда много нови черти на героя, които през 2003 г. влизат в адаптацията за киното на сценариста Майкъл Франс и режисьора Анг Лий. Работата на писателя прави поредицата за Хълк от второстепенно издание в бестселър.
След като работи една година по Хълк той се обръща към „ДиСи Комикс“ за написването на 4 серии от минисериала „The Phantom“, с което преминава изцяло към писателската си кариера. Също така работи за сериите „Dreadstar“ до 1991 г., „Wolverine“ и „Merc and Justice“ до края на 80-те и началото на 90-те години, „X-Factor” (19 части) и „Spider-Man 2099“ (44 части).
В „ДиСи Комикс“ той пише известната си поредица „Аквамен“, а по-късно и „Супергърл“. В тази компания започва да участва в поредицата „Стар Трек“.
В началото на новия век едни от основните му работи са с героите „Капитан Марвел“ и „Спай бой“, „Спайдър Мен“, „Хълк“ и „Fallen Angel“. През 2005 г. участва с 11 части в поредицата „Incredible Hulk“. После поема от писателя Дан Скот поредицата „She-Hulk“ и пише частите от №22 до №38.
Развитието на писателя като автор на романи се развива паралелно с кариерата му в комиксите. Първият му роман „Knight Life“ от поредицата „Модерният Артур“ е написан преди да започне да пише комикси, но е публикуван две години по-късно – през 1987 г.
В началото на писателската му кариера поредиците „Фотон“ и „Пси-мен“ са публикувани от издателя под псевдонима Дейвид Питърс, въпреки че той е против. По-късно са издадени под истинското му име.
През 1987 г., по искане на редактора на „Покет Букс“ Дейв Стърн, започва да участва в написването на поредицата „Стар Трек“. Романите му в нея са едни от най-известните и продавани от тази серия. Той е създател и на отделната сюжетна линия на „Стар Трек“ – „Стар Трек: Нова граница“ започната през 1997 г.
Участва през 1998 г. и в серията „Вавилон 5“ с романите „In the Beginning“ и „Thirdspace“, по които през 1994-1995 г. са направени телевизионни адаптации.
Пише много романизации на популярни научнофантастични филми.
През 2008 г. романът му „Tigerheart“ пресъздава историята за Питър Пан със смесица от нови и стари герои. Той е определен като една от най-добрите книги за ученици. В периода 2001-2009 г. издава поредицата „Сър Апропо за нищо“, а през 2007-2012 г. – „Скритите хроники на Земята“.
Освен романи и комикси Питър Дейвид пише сценарии и истории за видеоигри. Той работи едновременно по няколко проекта, като разпределя работата си по различни дни и часове в седмицата. Обикновено пише романи в сутрешните часове, а комикси в следобедните часове. Понякога прави планове за творбата, а друг път импровизира директно в процеса на писане.
По неговите думи собственият му живот оказва влияние върху героите и техните характери. Пише поредицата „Супергърл“ за дъщерите си, а „Спайбой“ за сина си. Писателят има характерен стил като смесва в своите произведения реалните световни проблеми с много хумор и препратки към поп-културата.
За произведенията си има множество номинации и е удостоен с различни награди – през 1992 г. с „Айснър“ за комикси (равнозначна на „Оскар“), през 1993 г. с наградата на феновете „Уизард“, през 1996 г. с „Актюр“, през 2007 г. с „Джули“ и през 2011 г. с медийната награда „GLAAD Media“.
Питър Дейвид е запален почитател на боулинга и на практикуването на „тай чи“. Той претърпява инсулт на 29 декември 2012 г. докато е на почивка със семейството си във Флорида. Живее в Джаксънвил и Лонг Айлънд, щат Ню Йорк.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Peter David в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |
|