Тази статия се нуждае от подобрение.
Необходимо е: Привеждане в енциклопедичен вид.Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции.
Пневмокониоза е сборно понятие за реакция на белодробната тъкан спрямо инхалиран прах[1]. Тъканната реакция може да бъде преходна, доброкачествена или да доведе до образуване на грануломи с трайна ретикуларна формация или колагенна фиброза.
станоза (развива при инхалиране на парите на калая);
и от вдишване на аерозол на други не са токсични и неразтворими видове прах. Рискът от развитие на болестта зависи от общото (сумарното) количество прах, попадащо в дихателната система[5].
Всички дейности, свързани с наличие на аерозол на прах, представляват опасност за здравето на работниците: каменоделците, миньорите, колоездачите, и други работници, експонирани на прах.
Оплаквания могат да липсват или да са неспецифична – кашлица, експекторация с черно (цветът зависи от цвета на прах) оцветяване. Задух не се наблюдава, освен при съпътствуваща обструкция на дихателните пътища.
Подробни проучвания на вентилаторната функция показват незначително понижаване на виталния капацитет с нарастване на категорията на пневмокониозата и нарушено разпределение на газовете в емфизематозните участъци. Тези отклонения сами по себе си не са в състояние да доведат до оплаквания (ако не се прибави друго белодробно заболяване, като туберкулоза, хроничен бронхит)[1].
Болестта се развива незабелязано. Първо се отбелязват болки в гърдите, суха кашлица.
Лечението е симптоматично[1] (тъй като самото заболяване е неизлечимо и необратимо[6][2][4][7]). То се състои в борба с бронхиалната обструкция, хипоксемията, кашлицата, задръжката на секрет с вторична белодробна инфекция и десностранното сърдечно обременяване.
Пневмокониоза е нелечимо и необратимо. Но състоянието на пациента може да се подобри, така че той в някои случаи да може да работи, ще живее по-дълго, и животът му ще бъде по-пълноценен[8].
За лечение на пневмокониоза или силикоза може да се използва бронходилататори (лекарства, които помагат разширяват дихателните пътища), или допълнителен кислород. След като е установено, че появата на болестта, е важно за защита на белите дробове срещу инфекциозни заболявания на дихателната система[8].
При лечението на пациентите трябва да се съсредоточи върху мерките за намаляване на депозитите прах в белите дробове; и подобряване на неговото отстраняване от тях; и които забавят развитието на фиброзни процес в белите дробове. В същото време да извършва дейности, които увеличават (общо) на съпротивлението на пациент, увеличаване на белодробната вентилация и циркулация. Използват се:[8]
Вдишване на аерозолен разтвор (алкална и сол-алкална). Това активира покривните тъкани (лигавицата на дихателните пътища), изтънява слуз разположен върху тях; и по този начин – допринася за отстраняване (частично) прах. Използване на 2% разтвор на натриев бикарбонат – една сесия на ден продължителност на 5 – 7 минути при оптимална температура на аерозол 38 – 40 °С; курс – 15 – 20 сесии. Като аерозол могат да се използват алкални и калциеви минерални води.
Ако пациентът не е определена туберкулоза, а след това за забавяне на фиброзния процес се използват физиотерапевтични методи: гръдни облъчване с ултравиолетови лъчи; и висока честота на електрическо поле. Смята се, че ултравиолетовите лъчи повишават съпротивителните сили на организма; и електрическо поле (висока честота) подобрява лимфен и кръвен поток (в белодробната циркулация).
Основа на техническата профилактика е праховият контрол[7][2]. Средносменните концентрации от дихателната зона на работника трябва да бъде по-ниска от гранична стойность ГС (пределно допустима концентрация ПДК, Permissible Exposure Limit PEL). За тази цел могат да се използват: безотпадъчни технологии, променящите се технологии, автоматизация на производството, изолация източници на прах (херметизация и капсуловка), пневмотранспорт, добра промишлена вентилация, оросяване на отбитата маса (вътре в мината)[9], мониторинг на концентрацията на прах в зоната на дишане[10], и много други.
Използването на респираторов обикновено не осигурява профилактика на заболявания[11][12]; но малко по малко намалява риска от заболявания, и забавя появата и развитието. Ето защо работодателят е длъжен да осигури на служителите средства за защита от прах; и тези респиратор трябва да отговарят на условията на работното място[13][14], и те трябва да отговарят на всеки служител.
Лицата с клинична диагноза пневмокониоза трябва да преминат прахова работа (за трудова експертиза). Работниците със запазена функции са в състояние да извършат работа без контакт с прах и дразнещи газове. Ако трудоустройството им не свързано с деквалификация, определя се трета група инвалидност за компенсиране на разликата в заплата.
↑ абвгБурилков, Тодор. Професионални белодробни болести. София, Издателство „Медицина и физкултура“, 1990. с. 193.
↑ абвColinet, Jay F., Rider, James P. et al. Best Practices for Dust Control in Coal Mining. Cincinnati, Ohio, National Institute for Occupational Safety and Health; DHHS (NIOSH) Publication No. 2010 – 110, 2010. p. 84. (на английски) (на английски); PDFWiki (на руски)
↑Иванова, И.С. Силикоза (лекция) // Медицина труда и промышленная экология (10). 10 1994. с. 19 – 23. ISSN 1026 – 9428 (на руски)
↑Измеров НФ, Кириллов ВФ (ред.). Здравословни условия на труд (Гигиена труда. Учебник). Москва, Издателство „Гэотар-Медиа“, 2010. с. 592.
↑ абCecala, Andrew B., O'Brien, Andrew D. et al. Dust Control Handbook for Industrial Minerals Mining and Processing. Cincinnati, Ohio, National Institute for Occupational Safety and Health; DHHS (NIOSH) Publication No. 2012– 112, 2012. p. 314. (на английски) (на английски); PDFWiki (на руски)
↑ абвАртамонова, Воля, Мухин, Николай. Професионални болести (Профессиональные болезни. 4 изд. Учебник за студенти от медицинските висши учебни заведения). Москва, Издателство „Медицина“, 2009. с. 480.
↑Скочински, Александър. Руднична вентилация. София, Издателство „Наука и изкуство“, 1955. с. 565.
↑Bollinger, Nancy, Schutz, Robert и др. NIOSH Guide to Industrial Respiratory Protection. Cincinnati, Ohio, National Institute for Occupational Safety and Health; DHHS (NIOSH) Publication No. 87 – 116, 1987. с. 305. Посетен на 07.08.2016.. Има превод на руски език: PDFWiki
↑Bollinger, Nancy. NIOSH Respirator Selection Logic. Cincinnati, Ohio, National Institute for Occupational Safety and Health; DHHS (NIOSH) Publication No. 2005 – 100, 2004. с. 32. Посетен на 07.08.2016.. Има превод на руски език: PDF Wiki