Постимпресионизмът (Post-Impressionism – след Импресионизма) е преобладаващо френско изкуство, което се развива между 1886 и 1905 г. от последната импресионистична изложба до раждането на фовизма. Пост-импресионизмът се очертава като реакция срещу загрижеността на импресионистите за натуралистичното изображение на светлина и цвят. Благодарение на широкия си акцент върху абстрактните качества и символичното съдържание на рисунката, пост-импресионизмът включва неоимпресионизма, символизма, клоазонизма и синтетизма, заедно с по-късната работа на импресионистите. Движението е ръководено от Пол Сезан (известен като баща на пост-импресионизма), Пол Гоген, Винсент ван Гог и Жорж Сьора.
Терминът „пост-импресионизъм“ е използван за пръв път от критика Роджър Фрай през 1906 г[1][2]. Критикът Франк Рътър в прегледа на „Френския есенен салон“, публикуван в Art News на 15 октомври 1910 г. описва Отон Фриез като „пост-импресионистки лидер“ в реклама за представянето на пост-импресионистите във Франция The Post-Impressionists of France. Три седмици по-късно Роджър Фрай използва термина отново, когато организира представянето им през 1910 г. в The Post-Impressionists of France[3] Мане и постимпресионистите, определяйки постимпресионизма като развитие на френското изкуство още от времето на Мане.
Пост-импресионистите разширяват импресионизма, отхвърляйки неговите ограничения: те продължават да използват ярки цветове, често дебели пластове боя и предмети от реалния живот, но са по-склонни да подчертават геометричните форми, разчупена форма за по-изразен ефект и неестествен или произволен цвят.
Постимпресионизмът не е стройно движение на единомишленици. Всеки от неговите представители има свои търсения, често противостоящи на другите:
Отношението на импресионистите към постимпресионизма е противоречиво. Камий Писаро, един от създателите на импресионизма, е силно повлиян от поантилизма на Сьора. Той дори заявява на приятеля си Едгар Дега, че това е новото изкуство. Камиий Писаро експериментира с нео-импресионистки идеи между средата на 80-те и началото на 90-те години на 19 век. Недоволен от това, което самият той нарича романтичен импресионизъм, Писаро изследва поантилизма, наричайки го научен импресионизъм, преди да се върне към по-чист импресионизъм през последното десетилетие от живота си. От своя страна Дега е скептичен: „По трудно е да се направи това, отколкото живопис!“ – заявява той.
Постимпресионизмът изиграва важна роля за възникването на модерното изкуство. Особено голямо е влиянието на Сезан върху следващото поколение художници. Соченият за създател на кубизма, Жорж Брак, рисува същите пейзажи като майстора от Екс ан Прованс, следвайки идеята му за опростяване на натурата до геометрични фигури, и довеждайки я до крайност. Художниците експресионисти от своя страна следват пътя на Ван Гог и Толуз-Лотрек. По-младите художници от началото на 20 век са работили в географски различни райони и в различни стилистични категории, като фовизма и кубизма, които се разпадат от пост-импресионизма.