Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: повече източници, посоченият източник не отговаря на текста. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Пристрастяването към интернет е описано като нарушение на импулсния контрол, което не включва употребата на упойващо лекарство и е много подобно на патологичното пристрастяване към хазарта.
Някои интернет потребители могат да развият емоционална привързаност към онлайн приятелите и дейности. Потребителите на интернет могат да се радват на аспекти на интернет, които им позволяват да се срещат, общуват и обменят идеи чрез чат стаи, уеб сайтове за социални мрежи или „виртуални общности“. Други потребители прекарват безкрайни часове в изследване на онлайн теми или „блогове“ („уеб дневник“, в който човек публикува коментари и поддържа своя редовна хроника; това може да се разглежда като журналистика и записите са предимно текстови).
Подобно на други пристрастявания, тези, които страдат от пристрастяване към Интернет, използват виртуалния свят на фантазиите, за да се свързват с истински хора чрез Интернет, като заместител на физическа човешка връзка, която те не могат да постигнат нормално.
Пристрастеността към интернет води до лични, семейни, академични, финансови и професионални проблеми, характерни за други зависимости. Нарушенията извън интернет са нарушени в резултат на прекомерното използване на Интернет. Хората, които страдат от пристрастяване към Интернет, прекарват повече време в уединено изолиране, прекарват по-малко време извън интернет живот в живота си и често се разглеждат като социално неудобни. Аргументите може да се дължат на обема на времето, прекарано онлайн. Тези, които страдат от пристрастяване към Интернет, могат да се опитат да прикрият времето, прекарано в мрежата, което води до недоверие и нарушаване на качеството при стабилни взаимоотношения.