Прокарване под кила (киловане) е наказание от епохата на ветроходните кораби, представляващо прокарването на човек с помощта на минаващи под кила въжета от борд до борд под дъното на кораба. Прокарването под кила често води до смърт на наказвания и е считано за равнозначно на смъртна присъда (екзекуция)[1]. Този вид наказание е използван още от древногръцките пирати[1].
Осъденият се качва на рея, спуска се надолу с главата във водата и помощта на въже се издърпва под кила на кораба от другата му страна. Наказанието се прави един, два или три пъти, в зависимост от тежестта на нарушението. Ако престъпника не се удави, има голяма вероятност да е толкова надран от бентоса, облепящ дъното на кораба, че скоро да умре от кръвотечението.
В руското законодателство наказанието прокаване под кила се споменава „Статиите на Крюйс“, предшественици на „Морски устав“ от 1720 г.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Протаскивание под килем“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |