Процедурен жанр

Процедурен жанр (на английски: Procedural) е междужанров вид в литературата, филмите или телевизионните предавания, включващ последователност от технически детайли. Документалният филм може да бъде написан в процедурен стил, за да увеличи интереса, свързан с разказваното.

На базата на художествена измислица

[редактиране | редактиране на кода]

В телевизията „процедурен“ означава специфично жанр на предавания, в които даден проблем е представен, разследван и решен в рамките на един епизод. Тези шоу-програми най-често имат продължителност от един час, и са драми, както и често (макар не винаги) са свързани с полиция или престъпление.

Общата формула на полицейския процедурен жанр включва възлагането на задача върху или откриването на престъпление в началото на епизода, осигуряване на разследване, арест или осъждане на извършителя в края на епизода.

Най-известните примери от този тип са Закон и ред и От местопрестъплението. Хаус е пример за сериал от процедурния жанр, който не е свързан с престъпления.

  • Този тип сериали са понякога критикувани за липсата на развитие на представянето на характера на главния герой, и малкото внимание, което е отделяно на живота на основните герои, извън тяхната работа.
  • Има научни телевизионни предавания, които ползват процедурния жанр, като водят зрителя стъпка по стъпка по следите на разследване, като например PBS Secrets of the Dead.

Понякога романите на Том Кланси са определяни, като принадлежащи на процедурния или полицейския процедурен жанр.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Procedural (genre) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​