Онлайн рекламна мрежа е компания, която свързва рекламодатели до уеб сайт, който и да „приюти“ реклами. Ключовата функция на рекламната мрежа е събирането на предоставеното рекламно пространство от издателите и съпоставянето му с изискванията на издателя. Думите „рекламна мрежа“ сами по себе си означават неутрална медия в смисъл, че може може да има „Телевизионна рекламна мрежа“ или „Печатна рекламна медия“, но все по-често се използва значението „онлайн рекламна мрежа“, тъй като ефекта от събраното рекламно пространство на издателите и продажбата му на рекламодатели е най-често срещано в онлайн пространството.
Пазарът на рекламните мрежи е голям и непрестанно растящ, като 20-те топ компании печелят близо 2 милиарда долара годишен доход през 2007 г. Това представлява около 13% от целия представен рекламен пазар, прогнозиран да нарасне до 18 % до 2010 г. В резултат на този растеж се появяват много нови играчи на пазара и окуражава придобиването на рекламни мрежи от големи компании, които навлизат на пазара.
Рекламните мрежи се занимават предимно с продажбата на пространство за онлайн реклами. Този онлайн рекламен инвентар идва в много различни форми, включително и пространство на уеб сайт, RSS поддръжки, блогове, IM приложения, рекламно поддържан софтуер (адуер), имейли и други източници. Доминиращата форма на инвентаризация остават сайтовете на третата страна, които работят с рекламни мрежи на хонорар или за част от рекламния приход.
Рекламодателят може да закупи поредица рекламен пакет или поредица в категорията пакети в самата мрежа. Рекламната мрежа обслужва рекламите от своя рекламен сървър, който отговаря на сайт веднага щом е отворена страница. Част от кода е повикан от рекламен сървър, който олицетворява рекламния банер.
Големите издатели често продават само своя частичен инвентар чрез рекламните мрежи. Типичните номера варират от 10% до 60% от общия инвентар, който бива частичен и продаден чрез рекламните мрежи.
Малките издатели честно продават целият си инвентар чрез рекламните мрежи. Един вид мрежа, известна като сляпа мрежа е такава, при която рекламодателите поставят реклама, но не знаят точните места, на които са поставени техните реклами.
В повечето случаи рекламните мрежи доставят своето съдържание чрез използването на централен рекламен сървър.
Големите рекламни мрежи включват смесица от търсачки (търсачка), медийни компании и търговци на технологии.
Има 3 основни вида рекламни мрежи
Има два вида рекламни мрежи: първо-свързани мрежи и второ-свързани мрежи. Първо-свързаните мрежи имат голям брой от собствени рекламодотели и издатели, имат висококачествен трафик и предоставят реклами и трафик на второ-свързаните мрежи. Премери за първо-свързани мрежи са големите търсачки(търсачка). Второ-свързаните мрежи може и да имат свои рекламодатели и издатели, но основния им източник на доходи идва от обединяването на реклами от техните рекламни мрежи.
Често срещано е уебсайтовете да бъдат категоризирани като свързвачи, но те могат да бъдат и подвеждащи. Докато Гугъл е водещ сред рекламните мрежи, други мрежи, които могат да бъдат назовани като свързвачи 2, всъщност доминират върху рекламните мрежи свързвачи 1 относно достигнатия брой клиенти.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Advertising network в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |