За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел.
Селскостопанската техника е средството за облекчаване труда на селскостопанските производители като заменя непроизводителния ръчен труд с механизирана обработка с високо качество и в най-оптималните агротехнически срокове. От стойността, производителността и надеждността на селскостопанската техника и механизираното производството на храни в значителна степен се определят както себестойността на произвежданите продукти, така и конкурентоспособността им на вътрешните и на международните пазари. Във времето когато се търси висока ефективност от всяка дейност, това отрежда особено високо място за машините и съоръженията, свързани със селскостопанското производство.
В днешно време всеки фермер разполага с комплектация от агротехника, която в зависимост от стопанството може да се опредли като задължителна:
Зърнопроизводителите задължително имат по една или повече от следните машини: трактор, комбайн, сеялка (за слети култури), редова сеялка (за окопни култури), пръскачка (за слята повърност), балопреса, ремарке за зърно
Овощарите задължително имат по една или повече от следните машини: трактор с кабина (за да може да пръскат), пръскачка, дискова брана, шредер (мулчер), ямокопател (за засаждане), тренчер (за капково напояване)
Животновъдите задължително имат по една или повече от следните машини: трактор с челен товарач, фуражораздаващо ремарке, балопреса, доилни агрегати
Основните категории селскостопанска техника се делят както следва:
Навесни – това са всички видове агротехника, които се прикачат на навесната система на тракторите и т.к. „висят на нея“. Това са плугове, култиватори, дискови нрани, пръскачки, косачки, и всякакъв инвентар, който позволява капацитетът на навесната система на трактора да ги държи в навесна позиция.
Прикачни – това са всички видове агротехника, които имат собствени колела и се дърпат от самоходната техника. В повечето случаи това са големи пръскачки, плугове, култиватори и сеялки. Най-лесният начин за различаване на навесна от прикачна машина са колелата. Машините, които са прикачни имат транспортни колела. Към тях влизат също сламопресите, ремаркетата, цистерните и др.
Макар в България да е имало голям тракторен завод, разположен в село Ведраре, общ. Карлово, който е произвеждал до 300 000 бройки трактори на година, главно за износ в Африка и Близкия Изток, то в България към 2020 година няма родно производство на трактори. Основните видове трактори, които се използват за нуждите на земеделието, животновъдството, овощарството и лозарството са следните:
Малогабаритни трактори (от 15 до 40 к.с.). Това са предимно употребявани японски трактори, които се използват масово в малките стопанства. Официално регистрираните такива трактори в България са над 12 000 бр. Най-известните марки са Kubota, Iseki, Yanmar, Shibaura, Mitsubishi, Hinomoto.
Среден клас трактори (от 40 до 80 к.с.). Това са предимно нови модели западноевропейски трактори, голяма част, от които закупени по европейски програми със субсидии – ПРСР 2007 – 2013 и ПРСР 2014 – 2020. Тези трактори се използват главно в овощарството, лозарството и зеленчукопроизводството. Сред основните марки са Antonio Carraro, Landini, Kubota, Iseki, LS, Hattat, Zetor и др.
Универсални трактори (от 80 до 130 к.с.). Това са най-разпространеният вид трактори в България, като значителна част от тях са стари руски трактори от марките Беларус МТЗ, ЮМЗ, както и българските Болгар ТК 80 и Болгар ТК 82. След влизането на България в ЕС през 2007 година рязко нараства броят на нови трактори от марките Case IH, New Holland, Fendt, Claas, John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Kubota, Iseki, Zetor, Kioti и др.
Големи трактори (от 130 до 300 к.с.). Това са тракторите, които се използват главно в зърнопроизводството. Сред основните марки са John Deere, Case IH, New Holland, McCormick, Fendt и др.
Много големи трактори (от 300 до 625 к.с.). В тази категория влизат най-големите трактори в индустрията, които се използват за интензивна обработка на много големи площи. За разлика от всички предходни категории, при тези трактори са налични системи с гумено-верижно задвижване на предния мост или и на двата задвижващи моста. Типичен пример за това са тракторите от серията Case IH Quadtrac, а също Challenger и John Deere.
По време на използването си селскостопанската техника (работни селскостопански машини) е в три основни състояния:
Да бъде средство на труда – т.е. когато селскостопанската техника се използа пряко по предназначението си. В това си основно състояние техниката може да изпълнява две дейности:
технологическа – тогава, когато машините се използват за конкретна агро-техническа операция по производство или почистване и съхранение на готов продукт;
транспортна – тогава, когато машините се използват за превоз на товари от едно място до друго;
Да бъде обект на труда – тогава, когато редовно по предписание от завода производител се извършва техническо обслужване, текущ или капитален ремонт. Тежкият режим на работа с високи натоварвания и в агресивна спрямо машините среда, води до аварии и необходимост от бърз авариен ремонт чрез извършването на различни дейности с цел възстановяването ѝ. С възстановяването ѝ, селскостопанската техника се връща към първото си основно състояние – става годно за експлоатация средство на труда.
Трето основно състояние – в очакване на следващия работен период т. нар. период на консервация – епизодично техническо обслужване (визуален контрол); разконсервиране и подготовка на техниката за последваща работа.