Тома (апостол)

Свети апостол Тома
Тома Неверни
РоденI век
Починал3 юли 72 г.
близо до Мадрас, Индия
Почитан вКатолическа църква, Православна църква, Англиканска църква, Лутеранска църква, някои Протестантски църкви
Празник3 юли, 6 октомври 21 декември (Л), 26 Пашонс (Коптска православна църква)
АтрибутиБлизнакът, поставящ пръста си в тялото на Христос, копие (инструмент на мъченичество), квадрат (неговата професия, строител)
Покровителствоархитектите, Индия и други, вж [1]
Свети апостол Тома в Общомедия

Тома е един от апостолите на Исус Христос, наричан и Близнака (Тома означава близнак на арамейски - съответно е възможно да е негов прякор), заради предполагаемата си силна прилика с Месията.

Православната църква чества свети апостол Тома на Томина неделя (подвижен празник в неделята, следваща тази на Великден), както и на 6 октомври. Празниците му се явяват именни дни за хората с имена, като Тома и Томас, понякога празнуващи по този повод и на Антоновден.

В евангелските истории апостол Тома е описван, като недоверчив човек и името му става нарицателно за такъв, изразявано с фразата "Тома Неверни", употребявана по отношение на човек, който според коментиращия е склонен към неоправдан скептицизъм. С това е свързан мотивът за „Уверението Томово“, в смисъл че Тома се убеждава, че Исус е възкръснал, едва когато той му показва по тялото си раните от гвоздеите, с които е бил прикован към кръста и от копието, с което войникът Лонгин го наръгва между ребрата, за да се увери че е мъртъв.

След Петдесетница, при разпределението на посоките, в които да тръгнат да проповядват поученията на Исус Христос, на апостол Тома се пада да се отправи към Индия и се смята, че той е бил там и е привлякъл известен брой последователи, но после е загинал мъченически в град Мелипура, набит на 5 кола.

На свети Тома е наречена улица в квартал „Разсадник-Коньовица“ в София (Карта).