Топкапъ (квартал)

Топкапъ
— квартал —
41.0184° с. ш. 28.9335° и. д.
Топкапъ
Страна Турция
Площ0,64 km²[1]
Население12 013 души[2] (2009 г.)
Пощенски код34093
Телефонен код212
МПС код34

„Топкапъ“ (на турски: Topkapı, означаващо „Оръдейна порта“) е квартал в район „Фатих“ в Истанбул, Турция.

Топкапъ се намира в западния край на район Фатих, под древните градски стени. Кварталът е съсредоточен около джамията Кара Ахмед паша, между улиците „Топкапъ“, „Ватан“ (на север) и „Тургут Озал Милет“ (на юг).

Топкапъ е наречен така, защото това е мястото, където османското оръдие, известно като „Базиликата“, е било разположено по време на обсадата от 1453 г. срещу портата Свети Роман в градските стени. Портата е точката, от която султан Мехмед II влиза в града след падането му. Портата е преименувана, за да отбележи това събитие, и кварталът носи името си от там.

Топкапъ е мястото на главната автогара на Истанбул, която се намира извън градската стена, до 1994 г., когато е преместена в Байрампаша. Обслужва се от метростанция Toпкапъ – Улубатлъ, част от метролиния M1, вътре в стената, и от станция Toпкапъ извън стената, която е обмен между трамвайни линии T1 и T4 и Metrobus.

  1. İstanbul'un Mahalle Bazında Nüfus Yoğunluğu Haritası // Архивиран от оригинала на 25 септември 2024 г. Посетен на 24 септември 2024 г. (на турски)
  2. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi // Статистически институт на Турция. Посетен на 23 октомври 2023 г. (на турски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Topkapı, Fatih в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​