Трудов апартейд е концепцията в трудовата терапия, че различни индивиди, групи и общества могат да бъдат лишени от имаща смисъл и вътрешни значима дейност чрез сегрегация, дължаща се на социални, политически, икономически фактори и поради причини, произтичащи от социалния статус [1].
Трудовият апартейд може да възникне поради расова сегрегация, инвалидност, възраст, пол, сексуалност, религиозна принадлежност, политически предпочитания и вяра. Здравето и благосъстоянието на тези индивиди, групи и общности е силно ощетено чрез лишаването на смислени и значими дейности.
Трудовият дисбаланс може да се опише като форма на трудов апартейд, с три основни класа: трудово незаети, недостатъчно трудово заети и трудово претоварени [2].
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Occupational apartheid в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |